Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

29.02.2020 4:40

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle neziskové organizace Člověk v tísni na této debatě zazněly i věty, které nebyly pravdivé. Člen Rady ČRo Vítězslav Jandák si v reakci na vyjádření neziskové organizace začal dělat z Člověka v tísni žerty, což zjevně nepochopila redaktorka ČT. Naše dva zdroje však přidaly, že celé události předcházely ještě další zajímavosti.

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to
Foto: Repro Facebook Newsroom ČT24
Popisek: Vítězslav Jandák po jednání Rady ČRo

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9791 lidí
Nezisková organizace Člověk v tísni se ohradila proti výrokům, které zazněly na debatě o mediální gramotnosti. Debatu uspořádala sama Rada ČRo a zúčastnili se jí například publicista Ondřej Neff, člen Rady ČTK Petr Žantovský nebo člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov.

Radní Vítězslav Jandák debatu uvítal a z výtek neziskové organizace si těžkou hlavu nedělal. V pořadu Newsroom ČT24 si z neziskové organizace spíš tropil legraci, když se neustále ptal, jaký člověk je konkrétně v tísni.

„Kterej člověk? Kdo je v tísni? Počkejte, ale já nevím, jaký člověk. Vy jste nikoho nejmenovala. A kteří lidé? Ve které tísni? Já vám nerozumím. Já je neznám, tak se vám omlouvám, tak nemůžu komentovat, jestli jsou v tísni, nebo nejsou. Skutečně, nemohu to komentovat,“ řekl.

Naší redakci se ovšem podařilo zjistit, že Česká televize pojala čekání na někdejší celebritu ČSSD velkolepě. Na jednání rozhlasové rady se podle svědectví vypravila hned ve čtyřech lidech, což si soukromá televize vzhledem k nákladům prakticky nemůže dovolit. Stejně tak se námi oslovení aktéři podivili nad počtem hodin, které lidé z ČT na místě trávili.

„Byli tam celou dobu za dvě hodiny jednání Rady, dorazili už předtím, takže to počítám, že čtyři lidi z ČT si udělali tak tři hodiny času, aby natočili pár desítek vteřin,“ uvedl zdroj.

Vítězslav Jandák během rozhovoru, jak už bylo řečeno, na téma české humanitární, rozvojové, vzdělávací a lidskoprávní organizace Člověk v tísni spíše žertoval. Jak se nám také podařilo zjistit, celý rozhovor začal jinak, než jak jej prozatím Newsroom zpracoval a nabídnul divákům.

Jandák se nejprve zeptal, proč nedorazil uvaděč pořadu Rosí. „On chtěl vědět, kde ten Rosí je, že by to mohlo mít hned jinou váhu, to jim řekl," uvedl náš zdroj. „Samozřejmě šlo o nadsázku, kterou redaktorka příliš nepochopila a začala mluvit v tom duchu, jak je pan Rosí velmi zaneprázdněný a že nemá čas někam jezdit, to si v tomto duchu vybavuji," uvedl zdroj.

Jandák však nebyl jediným, kdo se na adresu Člověka v tísni vyjádřil velmi svérázným způsobem. Exposlanec ODS Josef Ježek na našem serveru uveřejnil, že "více než 60 procent rozpočtu neziskovky (přes dvě miliardy) jsou příjmy od zahraničních vlád. V roce 2018 jen z amerického ministerstva zahraničí a agentury USAID přiteklo celých 327 milionů korun. Myslíte, že tyhle peníze nám Amíci posílají jen kvůli krásným očím Šimona Pánka, šéfa Člověka v tísni?"

Člen Rady ČRo Tomáš Kňourek (více k jeho názorům je zde) k tomuto přístupu pro ParlamentníListy.cz uvedl:

„V redakci Newsroomu ČT24 podle webových stránek pracuje deset lidí. Jednou týdně vyrobí pořad se stopáží 25 minut. Slovy klasika: Kdo z vás to má… Jednáme o odměnách ředitele Českého rozhlasu, o porušování kodexu, o poslechovosti stanic a dalších zajímavých věcech. A úderka z Kavek přijede a ptá se na debatu, kde se jeden z panelistů otřel o posvátnou krávu jménem Člověk v tísni. Nechci ani domyslet, co by se dělo, kdyby někdo kritizoval Václava Havla.“ 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…