Vítězství Čaputové na českém Twitteru: Nevěřící Alexandr Mitrofanov našel Boha, Tabery se dojímal a Šídlo se smál druhé straně

31.03.2019 13:02

Zvolení Zuzany Čaputové vyvolalo v nočních hodinách mezi některými uživateli českého Twitteru věci zcela nevídané. Alexandr Mitrofanov se, ač prý nevěří, začal obracet k Bohu. Jiří Pehe objevil zásadní rozdíl mezi českým a slovenským voličem a Erik Tabery zakončil oslavnou noc v textu pro Respekt slovy, že nový zápas právě začíná. A když už se někomu toho nadšení zdálo příliš, byl nazván kokotem a Jindřichem Šídlem obratem umravněn, ať nedělá Ovčáčka.

Vítězství Čaputové na českém Twitteru: Nevěřící Alexandr Mitrofanov našel Boha, Tabery se dojímal a Šídlo se smál druhé straně
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Zuzana Čaputová.
reklama

Známý levicový komentátor Alexandr Mitrofanov zahájil svou sérii tweetů hned při uzavření volebních místností úderně: „Slováci volí Čaputovou, Češi volí Čapák“.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21585 lidí

Pak se vysmál poraženému Maroši Šefčovičovi, který byl před druhým kolem na návštěvě u českého prezidenta Miloše Zemana: „Lánský puč známe. Stejně známé začínají být lánské polibky smrti,“ napsal v narážce na letní sídlo českého prezidenta.

A pak se začal dovolávat Boha, i když v něj prý nevěří. Teď ale nejvyššího oslovil s dotazem, proč pořád zvýhodňuje Slováky.

Načež ve stejném tweetu připsal svou charakteristiku vítězné slovenské kandidátky, kterou tedy podle nevěřícího Mitrofanova seslalo samo nebe: „Prezidentka, která vypadá sympaticky, mluví normálně a chytře, chová se skromně. A když bojuje, tak ne za svoje ego nebo prachy...“

 

 

Nadšení však komentátorovi zkazili hosté volebního studia na ČT24, kteří podle něj projevovali zcela nedostatečné nadšení z volby sympatické prezidentky. „Ještě chvíli budu poslouchat experty na ČT24 a pochopím už kompletně, že Zuzana Čaputová právě utrpěla debakl,“ napsal.

Načež si jeden z jeho odběratelů začal pozvané hosty prověřovat. V případě politologa Pavla Hynčicy vyhrabal v hlubinách internetu jakousi fotografii, kde sedí na konferenci pořádané SPD společně s Petrem Žantovským nebo Václavem Klausem. Mitrofanov jeho příspěvek obsahující údiv, že takoví lidé ještě mají přístup do studia ČT, sdílel.

 

 

Až během nedělního dopoledne se probral další politolog, někdejší poradce Václava Havla Jiří Pehe. Ten z volby Zuzany Čaputové po Andreji Kiskovi odvodil vznik tradice zásadně odlišující někdejší federální partnery. „Slovensko volí do funkce prezidenta energické představitele občanské společnosti, ČR politicky vyšinuté matadory stranické politiky, kteří mají to nejlepší dávno za sebou ,“ popsal tuto tradici. Pak už zůstal jen u sdílení tweetů ostatních. Nejprve svým odběratelům nabídl výše zmíněný apel Alexandra Mitrofanova k Bohu.

Další sdílený příspěvek byl přímo od vítězné Zuzany Čaputové, která slovenským voličům poděkovala pěkně po jejich „THANK YOU!“.

 

 

A aby neopomněl ani poraženého Maroše Šefčoviče, sdílel Pehe také názor: „Hofer, Šefčovič... Škoda, že Zeman před volbami nepřijal sám sebe“.

Úspornější byl na Twitteru Pavel Šafr, šéfredaktor webu Forum 24.cz. „Miluju Slovensko. Krásná země s krásnou hlavou státu,“ vyznal se z obdivu k Zuzaně Čaputové.

A pak sdílel příspěvek napsaný Erikem Taberym, šéfredaktorem Respektu. „Nově zvolená prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová odešla kolem druhé hodiny ráno ze svého volebního štábu zapálit svíčku k pomníčku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Symbolická tečka. Dobrou noc“.

 

 

Když se ráno šéfredaktor Respektu probudil, sepsal komentář, nazvaný „Česká prezidentka Čaputová“.

„Na českých sociálních sítích to v sobotu večer vypadalo, jako kdyby Zuzana Čaputová byla zvolena nikoli slovenskou, ale českou prezidentkou. Zavládlo tu naprosté nadšení. Pochopitelně mezi těmi, kdo si před rokem nepřáli úspěch Miloše Zemana. Mohlo by se zdát, že ty oslavy jsou naivní, nesmyslné, ale není tomu tak. Slovensko totiž vyslalo trochu naděje i do Česka,“ napsal.

A skončil burcujícím: „Nový politický zápas právě začíná“.

Noční výbuch liberální radosti přišel některým až přehnaný. Například redaktor Reflexu a známý internetový glosátor Luděk Staněk to komentoval se svou typickou ironií: „Nový sport českých intelektuálů: dojímat se nad tím, jak se zdánlivě Slovákům povedlo něco, co nám ne“.

 

 

Odpovědi se dostavily vzápětí. Nejúderněji to pojal jeden z uživatelů, který Staňkovi vzkázal, aby nebyl kokot.

Jindřich Šídlo byl (poté, co se dostatečně pobavil na účet lidí majících obavy z migrantů) podobně úsporný, když Staňkovi vzkázal „nedělej Ovčáčka“.

 


 

 

 

A přišla i odpověď od Dariny Vymětalíkové z České televize: „Dojímám se nad tím, jak se jim povedlo nám podstrčit premiéra“.

 

 

Z dalších odpovědí se mimo jiné Staněk dozvěděl, že „intelektuál tuším vznikl od slova intelekt. Ne každý se k němu může hlásit“.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…