Vítku, vrať 41 tisíc. Rakušan čelí „pohledávce“ za jídlo

03.11.2021 14:56

V minulém volebním období byl poslanec Vít Rakušan, člen zahraničního výboru, celkem na třech zahraničních cestách, zjistil spolek Kverulant. A dvě z nich byly na jiné kontinenty, předseda STAN se podíval do Jižní Ameriky a do Austrálie a také na Nový Zéland. Spolek Kverulant se ptá, co tyto „výlety“ přinesly a zda se nejednalo o dovolenou placenou daňovými poplatníky. Cesty totiž vyšly na 371 tisíc korun. A spolek Rakušana vyzývá, aby vrátil alespoň stravné 41 841 korun, protože byl prý skoro určitě v hotelu s plnou penzí.

Vítku, vrať 41 tisíc. Rakušan čelí „pohledávce“ za jídlo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan

Anketa

Považujete neočkované za škůdce a nepřátele?

16%
82%
hlasovalo: 19488 lidí
Mezi těmi, kdo v Poslanecké sněmovně zůstávají, je předseda hnutí STAN Vít Rakušan, dokonce se mu počet poslanců zněkolikanásobil a uvažuje se, že bude novým ministrem vnitra. Spolek Kverulant se ovšem soustředil na to, co Rakušan dělal čtyři roky jako poslanec. Zejména kam cestoval a na kolik to přišlo daňového poplatníka.

Spolek uvádí, že když si vyžádal od kanceláře Sněmovny soupis cest poslanců za celé volební období, ta odvětila, že se bude jednat o náročné vyhledávání, na které bude potřebovat 24 hodin se sazbou 400 Kč za hodinu. Spolek tak za tyto informace zaplatil 9 600 korun. Uvádí, že za rok 2018 stály cesty poslanců po světě 18,8 milionu korun, v roce 2019 pak 22,1 milionu korun. V roce 2020 řádil koronavirus, a tak poslanci příliš cestovat nemohli, náklady jsou tak pouhých 2,8 milionu.

Podle spolku jsou to právě cesty Víta Rakušana, které poutají pozornost. Z poskytnutých informací vyplývá, že v roce 2018 byl na týden v Kolumbii a v Peru v doprovodu poslanců z ANO, SPD a ČSSD. „Deklarovaným důvodem výletu bylo ‚jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí‘. Z cesty sice byla vypracována zpráva o tom, s kým ‚důležitým‘ se naši zákonodárci sešli, ale Kverulant se nemůže ubránit dojmu, že šlo především o výlet do exotických zemí,“ říká spolek s tím, že nepovažuje vztahy s Peru za důležitou součást zahraniční politiky ČR. Pro úplnost, nejedná se zdaleka o první „výlet“ poslanců do Peru, někteří navštívili i monument Machu Picchu a Rakušan byl členem zahraničního výboru.

„Výlet Víta Rakušana a jeho kolegů do Kolumbie a Peru nás stál 646 tisíc korun. To je na jednoho poslance 162 tisíc korun. Navíc Vít Rakušan, stejně jako kolegové, dostali na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 16 595 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 7 227 korun. A přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí,“ uvádí spolek.

Jižní polokoule pak byla cílem další Rakušanovy cesty, tentokrát v doprovodu poslanců z ODS, Pirátské strany, ČSSD a ANO. Důvod cesty byl v podstatě totožný, poslanci se v Austrálii a na Novém Zélandu zdrželi od 15. do 26. listopadu. Spolek Kverulant opět nevěří, že by se poslanci na místě zmohli na nějaké zásadní vylepšení bilaterálních vztahů.

„Výlet Víta Rakušana a jeho politických souputníků do Austrálie a na Nový Zéland nás přišel na jeden a čtvrt milionu korun. Za Víta Rakušana jsme zaplatili 210 tisíc korun. Navíc Rakušan, stejně jako kolegové, opět dostal na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 25 245 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 11 350 korun. A přestože je i v tomto případě pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byl ubytován v hotelech s plnou penzí,“ uvádí. Jediná Rakušanova cesta, která není spolku podezřelá, je třídenní studijní návštěva Bruselu a v Monsu, která souvisela s NATO.

Spolek tak Vítka Rakušana vyzývá, aby se za údajně soukromé výlety hrazené daňovými poplatníky veřejně omluvil a aby vrátil stravné čítající  41 841 korun. Dohromady prý tyto výlety stály 371 tisíc korun. „Ve státním rozpočtu je to jistě velmi zanedbatelná částka. Poškození důvěry v parlamentní demokracii však zanedbatelné není. Proto chce Kverulant věřit, že se Rakušan ke svému pochybení postaví čelem a nebude opíjet veřejnost prohlášeními o obrovském přínosu obou cest pro naši zahraniční politiku. Pokud nová vládní koalice myslí svoje sliby o nové, slušné a nekorupční politice skutečně vážně, měl by jeden z lídrů vládní koalice jít příkladem, skutečně se omluvit a peníze vrátit,“ míní spolek Kverulant.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…