Vláda amnestující tuneláře nemá právo na existenci, myslí si Sobotka

05.01.2013 7:01

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůvodňuje rozhodnutí hlasovat o nedůvěře tím, že vláda, která amnestuje tuneláře, nemá právo na existenci. Podle šéfa strany má amnestie možná zakrýt úzkou skupinu vyvolených. Proto je hlasování o nedůvěře povinností. Pátý pokus svrhnout tímto způsobem Nečasovu vládu by se tedy mohl konat v co nejkratším termínu.

Vláda amnestující tuneláře nemá právo na existenci, myslí si Sobotka
Foto: ČSSD
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Amnestie podle ČSSD porušuje principy demokratického právního státu a vyvolává velkou deziluzi mezi občany, policisty, soudci i státními zástupci. „V této podobě amnestie nikdy neměla být schválena,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz předseda strany Bohuslav Sobotka s tím, že ČSSD má jednoznačnou povinnost v této situaci vyvolat hlasování o vyjádření nedůvěře vládě.

Pátý pokus svrhnout tímto způsobem Nečasovu vládu by se mohl konat v co nejkratším termínu. „V úterý to tedy začneme podepisovat a v okamžiku, kdy shromáždíme padesát podpisů poslanců ČSSD, předáme návrh předsedkyni sněmovny paní Němcové,“ míní Sobotka.

Podle šéfa sociální demokracie je zřejmé, že se v případě amnestie jedná o akt prezidenta republiky, který podléhá kontrasignaci předsedy vlády. Proto není na místě si myslet, že si sociální demokracie plete hlasování o nedůvěře vládě s hlasováním o nedůvěře prezidentovi. „V případě, že by premiér amnestii nepodepsal, tak by nikdy nemohla platit,“ dodal Sobotka.

Evropský judikát neexistuje

Zástupci Hradu amnestii argumentovali údajným judikátem Evropského soudu pro lidská práva. Jenže podle předsedy sociálních demokratů žádný judikát, který by určoval maximální délku trestního řízení v jednotlivých zemích, není. Místo toho mají „oranžoví“ podezření, že možná ten velký rozsah omilostněných pachatelů bagatelních trestných činů má zakrýt úzkou skupinu vyvolených. „Jsme přesvědčeni, že vláda, která amnestuje tuneláře a podvodníky, nemá právo na existenci,“ zdůrazňuje pro iDnes.cz šéf strany.

Byť to zatím vypadá, že sehnat 101 hlasů poslanců, aby bylo hlasování o nedůvěře úspěšné, nebude jednoduché, Sobotka neztrácí naději. Hlasování bude podle něj užitečné i z tohoto hlediska, aby bylo zřejmé, jaká je legitimita vlády a o které poslance se ve sněmovně ve skutečnosti může opřít. Navíc určitý potenciál představují nezařazení poslanci, míní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…