Vláda bude řešit Vitáskovou, vinařství i migraci

18.01.2016 7:34

Pravděpodobně nejsledovanějším bodem dnešního jednání vlády bude debata ministrů o Energetickém regulačním úřadu (ERÚ) a jeho předsedkyni Aleně Vitáskové, která čelí obvinění i obžalobě z porušení zákona. Kabinet projedná také několik materiálů k migraci, návrh novely zákona o vinařství nebo věcný záměr zákona o realitním zprostředkování.

Vláda bude řešit Vitáskovou, vinařství i migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Jaké stanovisko k Vitáskové vláda zaujme, zatím není jasné. Podle materiálu ministerstva vnitra, který by měl kabinet projednat, spadá Vitásková pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib, jinak zanikne její služební poměr. Pokud ale slib složí, nebude moci funkci vykonávat kvůli tomu, že čelí obvinění.

Vitásková však služební slib složit nehodlá. To, že by byla podřízena služebnímu zákonu, považuje za nezákonné jak z hlediska českého, tak evropského práva. Další kroky chce konzultovat s prezidentem Milošem Zemanem. Právě on je jediný, kdo ji podle energetického zákona může na návrh vlády odvolat.

Ministři budou řešit také aktualizovanou koncepci integrace cizinců, která má mimo jiné vytvořit systém integrované péče o cizince, nebo novelu zákona o vinařství, která přináší řadu opatření v rámci boje proti různým formám černého trhu s vínem.

Mezi další body dnešního jednání patří návrh na zřízení rady vlády pro transparentní veřejné zakázky, debata o státní kulturní politice do roku 2020 nebo dvojice poslaneckých návrhů. Ministři na stůl dostanou také zprávu o migraci z konce loňského roku a měli by zaujmout stanovisko k balíčku Evropské komise k ochraně hranic.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …