Vláda bude řešit, jak nakládat s odpady. Už podruhé

21.12.2014 19:02

Vláda se v pondělí vrátí k novému Plánu odpadového hospodářství, který by měl dalších deset let určovat, jak nakládat s odpady. Minule přerušila jeho projednávání kvůli sporu Ministerstva životního prostředí a Českého statistického úřadu ohledně zpracování odpadových dat. Ministr Richard Brabec (ANO) nepřipouští, že by plán tentokrát kabinet neschválil, dohady se podle něj netýkají strategie. K obsahu dokumentu mají nicméně stále výhrady ekologové, firmy i obce.

Vláda bude řešit, jak nakládat s odpady. Už podruhé
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto
reklama

„Rozdíl, který je mezi podkladovými čísly staťáku a našeho systému, už zmizel i z podmínek Evropské komise. Ani tak už se na to neváže schválení operačního programu Životní prostředí," řekl Brabec ČTK.

Na nový odpadový plán se dlouho čekalo

ČSÚ se s ministerstvem už několik měsíců pře o to, kdo z nich bude posílat odpadová data do Bruselu, a stěžuje si na nátlak ministerstva. To MŽP popírá. Ministerstvo posílá data bruselskému Generálnímu ředitelství životního prostředí, zatímco ČSÚ do lucemburského Eurostatu. Za ČR tak vznikají dvojí a značně odlišné údaje.

S ředitelkou ČSÚ se Brabec prý shodl, že odpadový plán ve svých cílech a konkrétních krocích se na původ dat neváže. Cíle by zůstaly stejné. Na začátku ledna se mají nicméně zástupci ministerstva a ČSÚ setkat v Eurostatu, kde budou problém řešit. Brabec ho chce podle svých slov vyřešit do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Rozpory ohledně statistiky trvají skoro už pět let, tento rok se ale vyhrotily.

Na nový odpadový plán se dlouho čekalo. Předchozí trval od roku 2003 deset let, byl prodlužován a skončí letos 31. prosince. Součástí navrhovaného dokumentu je poprvé i Program předcházení vzniku odpadů. Vznikl s novelou odpadového zákona. Ty budou dva, klasický o odpadech včetně nebezpečných a komunálních a druhý o výrobcích s ukončenou životností. Příprava se proti původním plánům protáhne do ledna.

Ekologům z Hnutí Duha se zákon nelíbí

„Jsou to docela komplexní průřezové novely a v rámci mezirezortního řízení k věcnému záměru přišly stovky připomínek a my jsme je chtěli vypořádat důkladně," odůvodnil Brabec prodloužení termínu.

Ekologům z Hnutí Duha se zákon nelíbí. Podle nich se recyklační cíl pro komunální odpady sníží z dosavadních 50 procent zhruba na 35. Obávají se, že se budou odpadky více likvidovat ve spalovnách. Česko v recyklaci komunálních odpadů dlouhodobě zaostává za ostatními evropskými státy. Loni recyklovalo 30 procent komunálních odpadů, zatímco průměr EU překročil 40 procent, upozorňují.

Výroky Duhy ale považuje ministerstvo za nátlak, aby Česko šlo nad rámec směrnic EU. Stát respektuje podmínky k plnění cílů unijní odpadové legislativy, řekl před časem ČTK ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart. Cílem zákona je především omezit skládkování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …