Vláda bude znovu jednat o Zemanově cestě do Moskvy. Koalice probere střet zájmů, ale bez Babiše

15.04.2015 6:13

Vláda se dnes vrátí ke schvalování cesty prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na květnové oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Minulý týden je přerušila kvůli sporům okolo kontroverzní návštěvy. Bude také projednávat harmonogram příprav tendru na nového provozovatele mýtného systému, který ministr dopravy musel dopracovat. Po zasedání kabinetu se sejdou zástupci koalice, aby diskutovali například o střetu zájmů ve státních a polostátních firmách.

Vláda bude znovu jednat o Zemanově cestě do Moskvy. Koalice probere střet zájmů, ale bez Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou

Zemanovu cestu do Moskvy by ministři tentokrát už měli schválit, neboť v jejím programu nebude sporná účast na vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Kvůli ní lidovci hrozili, že cestu nepodpoří, a kritizovali ji i další členové vlády. Hrad minulý týden oznámil, že v době konání přehlídky se prezident v Moskvě sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Z návrhu harmonogramu na tendr mýtného zmizela proti původní verzi zmínka o nutnosti pracovat na prodloužení smlouvy s nynějším provozovatelem, firmou Kapsch, jejíž smlouva vyprší na konci příštího roku. To kritizovala ČSSD. Upravená verze také podle informací ČTK počítá s tím, že ministerstvo dopravy předloží vládě základní parametry dokumentace k tendru do konce letošního července. Soutěž má být vypsána na jaře 2016 a smlouva s vítězem pak podepsána v září příštího roku. Tento plán má ale i podle samotného ministerstva řadu rizik.

Jednání vlády o střetu zájmů se Babiš nezúčastní, je totiž v USA

Z minulého týdne kabinetu na programu zůstalo také schvalování plánu tuzemských akcí k 70. výročí konce druhé světové války či seznamu položek, které by měl stát v budoucnu nakupovat centrálně. Posoudí rovněž novelu zákona o podpoře sportu a vyslechne informaci o připravované veřejné zakázce na zajištění provozu informačních systémů elektronické evidence tržeb, od níž si vláda slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní. Elektronická evidence by měla fungovat od příštího roku.

Koaliční rada prodiskutuje problematiku střetu zájmů ve státních a polostátních firmách, zavádění zákona o státní službě do praxe či novelu zákona o loteriích. O střetu zájmů se nejvíce mluví v souvislosti s ministrem financí a majitelem agrochemického koncernu Agrofert Andrejem Babišem (ANO). Ten se ale jednání kvůli cestě do USA nezúčastní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…