Vláda by měla být jednobarevná, píše Zeman ve své knize

08.10.2012 19:30

Prezidentský kandidát Miloš Zeman v knižním rozhovoru, který v těchto dnech vyšel, stále preferuje myšlenku jednobarevné, a to třeba i menšinové vlády na základě opoziční smlouvy. Jako partnera vládní strany nevylučuje ani komunisty. Odmítá EU jako superstát, současně je ale zastáncem eurofederace se společnou obrannou a zahraniční politikou. Říká, že jako prezident by respektoval vládní zahraniční politiku.

Vláda by měla být jednobarevná, píše Zeman ve své knize
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Kandidát na prezidenta a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman na mítinku ve Varnsdorfu

Knižní rozhovor s Petrem Žantovským, kde expremiér tyto názory uvádí, je v knihkupectvích pod názvem "Miloš Zeman. Zpověď informovaného optimisty".

Zeman, který je teď podle průzkumů spolu s Janem Fischerem spolufavoritem prezidentské volby, byl jedním z architektů výše zmíněné opoziční smlouvy. Po vítězství ve volbách v roce 1998 ji uzavřel s tehdejším předsedou ODS Václavem Klausem. Umožnila mu s tolerancí občanských demokratů sestavit jednobarevnou sociálnědemokratickou vládu, která se udržela po celé volební období. Dokument, který byl často terčem kritiky, Zeman i Klaus po letech hodnotí jako úspěšný.

V Česku chybí silná vláda i opozice

Expremiér Zeman i v dalších částech knihy opakuje některá svá stanoviska, která zazněla již dříve. Za vznik slabé koaliční vlády premiéra Vladimíra Špidly v roce 2002 s těsnou podporou ve sněmovně je podle něj spoluodpovědný tehdejší prezident Václav Havel, který byl podle Zemana nakloněn malým stranám, s nimiž tehdy ČSSD vstoupila do koalice.

V současném Česku Zeman postrádá jak silnou vládu, tak silnou opozici. Když je vláda slabá, opozice není nucena k vlastní pozitivní alternativě. Když je naopak slabá opozice, vláda si dělá, co se jí zamane, uvedl.

Prezidentský kandidát Zeman se označil za eurofederalistu. Evropská unie se ale podle něj snaží chovat jako superstát, zatímco by se měla chovat jako federace a posilovat společnou obrannou a zahraniční politiku, která by měla být základem stručné evropské ústavy. Posílil by kompetence Evropského parlamentu.

Největší hrozbou je islámský terorismus

Za největší hrozbu v 21. století Zeman považuje islámský terorismus. Proto je podle něj nutné posilovat euroatlantické vazby. Nedovede si představit, že by bylo do EU začleněno muslimské Turecko. Naopak se domnívá, že by se za 20 let mohlo stát členem unie Rusko. Zeman prý je proti multikulturalismu. "Kdo sem přijde, ať se asimiluje," zdůraznil.

Eurozónu Zeman i přes její současné potíže považuje za perspektivní a odhadl, že do ní ČR do deseti let vstoupí. Podotkl, že eurozóna dosud z každé krize vyšla posílená. Potřebuje prý ale jednotnou fiskální a daňovou politiku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…