Vláda by mohla vzniknout rychleji, zní od křesťanských demokratů

18.11.2013 15:58

Strany vyjednávající o nové vládě by mohly zrychlit tempo společných rozhovorů, protože jednání se příliš vleče. Novinářům to po dnešním zasedání předsednictva KDU-ČSL řekl první místopředseda strany Marian Jurečka. Očekává, že nejkontroverznější témata společných rozhovorů strany proberou zhruba do dvou týdnů.

Vláda by mohla vzniknout rychleji, zní od křesťanských demokratů
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka
reklama

Bezprostředně po volbách vypukla vnitrostranická krize v ČSSD, která hned v počátku vyjednávání zdržela. "Mohli bychom všichni podstatně přidat, protože už jsme ztratili těch 14 dnů na úvod. A myslím si, že by se dalo jednat řekněme po dvou po třech dnech," řekl novinářům Jurečka. První místopředseda lidovců je prý ale přesvědčen, že KDU-ČSL, ČSSD a hnutí ANO tempo schůzek urychlí.

Má smysl pokračovat?

Podle šéfa ANO Andreje Babiše ale tempo vyjednávání odpovídá politické realitě. "Je to přesně sedm dní, co jsme se poprvé potkali s ČSSD. Je to první týden a na prvním jednání jsme si řekli postup a strategii, takže je to týden," řekl při příchodu na nedělní schůzku s ČSSD Babiš. Podle něj je důležité, aby strany během dvou až třech týdnů prodiskutovaly oblasti, v nichž hrozí největší neshody.

"Abychom viděli, jestli má smysl pokračovat v debatách, které by směřovaly k nějaké koalici," uvedl Jurečka. Organizace schůzek je přitom podle něj hlavně na ČSSD, která vyhrála volby. Po vyjasnění pozic v problematických tématech se lidovci rozhodnou, zda se stanou součástí vládní koalice, odejdou do opozice, nebo budou vládu alespoň tolerovat, dodal.

Členové KDU-ČSL dnes zvolili šéfy vyjednávacích týmů, které budou pro politická vyjednávání klíčové. V čele ekonomické skupiny stane předseda lidovců Pavel Bělobrádek, sociální a zdravotní tým povede europoslankyně Zuzana Roithová. Vyjednávací týmy jednotlivých stran by se podle Jurečky měly setkat ve středu nebo ve čtvrtek.

Prozatím přitom docházelo hlavně k dvoustranným jednáním mezi zástupci ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Kvůli zrychlení vyjednávání by se ale co nejdříve měly začít strany scházet ve trojstranném formátu, upřesnil Jurečka. Lidovci nadále prohlašují, že jejich největší prioritou jsou daňové úlevy pro rodiny s dětmi a nezvyšování korporátní daně. Očekávají přitom, že právě o daňové sazby se mezi stranami možné vládní koalice rozhoří nejintenzivnější boj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…