Vláda chce do konce příštího roku předložit zákon o odškodném za nucené sterilizace

17.10.2014 17:15 | Zprávy

Vláda se chystá předložit do konce příštího roku zákon o odškodnění obětí protiprávních sterilizací. Obrysy normy chce mít na stole do konce letoška. Kabinet to uvádí v odpovědi Výboru OSN pro lidská práva na jeho výtky. Text se chystají ministři projednat v pondělí. Výbor Česko kritizuje dál za diskriminaci Romů, posílání romských dětí do zvláštních škol, výkrmnu vepřů nedaleko památníku romského holokaustu v Letech u Písku či za užívání síťových lůžek v léčebnách.

Vláda chce do konce příštího roku předložit zákon o odškodném za nucené sterilizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády právě začalo

„Zákon předpokládá komplexní odškodnění obětí protiprávních sterilizací a uspokojení jejich nároků ze strany státu. Oběti tedy již nebudou muset vznášet u soudu občanskoprávní žaloby proti zdravotnickým zařízením, kde došlo k provedení protiprávních sterilizací,“ píše v odpovědi vláda. Dodává, že není odpovědná za to, pokud se poškozené osoby na soudce neobrátily. Přesto ale prý chce z dobré vůle zákon připravit.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl vyplatit odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se tehdejší kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Lidskoprávní vládní rada dala první podnět k odškodnění v roce 2007. Další návrh pak poslala počátkem roku 2012 kabinetu Petra Nečase (ODS). Ten ho do svého pádu neprojednal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: dkr, čtk

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

vstup do vlády

Jaké jsou vaše 3 hlavní podmínky, přes které nejede vlak, a za jakých byste šli do vlády s ODS a spol? Nebo s ODS už nikdy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobzův zcenzurovaný počítač. Už víme proč

14:36 Kobzův zcenzurovaný počítač. Už víme proč

Na konferenci o svobodě slova odhalil poslanec Jiří Kobza, že jeho služební počítač ve Sněmovně je c…