Vláda chce nařízením bránit podvodům u zkoušek cizinců z češtiny

18.01.2016 14:28

Vláda dnes schválila návrh ministerstva školství a vnitra, jehož cílem je zamezit podvodům při zkouškách z češtiny cizinců žádajících v Česku o trvalý pobyt. Vládní nařízení navazující na novelu zákona o pobytu cizinců počítá s řadou protikorupčních opatření. Soukromé jazykové školy, kde bylo nejvíce problémů, by měly přijít o právo tyto zkoušky organizovat. Zkoušky má nově mít právo kontrolovat Česká školní inspekce.

Vláda chce nařízením bránit podvodům u zkoušek cizinců z češtiny
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

Začalo to stíháním několika zaměstnanců jazykových škol

Impulzem ke změně bylo na začátku roku 2014 zahájení trestního stíhání několika zaměstnanců soukromých jazykových škol, kteří údajně za úplatek zajišťovali cizincům výsledky testů. „Dlouhodobě jsou zaznamenávány záměny osob při zkouškách, kdy se místo cizince dostaví na zkoušku jiná osoba s příslušnou znalostí českého jazyka,“ upozornilo ministerstvo školství v podkladech pro vládu. Pro snížení rizika špatné identifikace uchazečů se po dohodě se zástupci škol registrace na zkoušku účastní i zástupci cizinecké policie.

Dalším nešvarem je podle ministerstva činnost takzvaných zprostředkovatelů, kteří se snaží ovlivnit průběh zkoušek a pro některé cizince získat osvědčení nelegálně.

Vedle soukromých jazykových škol mají přestat zkoušet také pracoviště vysokých škol, která využívalo minimum cizinců. Jedinou výjimkou bude Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze, který je členem Asociace jazykových zkušebních institucí v Evropě (ALTE). Jinak by se testy měly psát pouze v jazykových školách zřízených kraji, které mají právo pořádat státní jazykové zkoušky.

Počet zájemců o zkoušku klesá

Omezení podle údajů ministerstva školství dopadne na šest škol, které od začátku listopadu 2014 do konce dubna 2015 vyzkoušely 629 úspěšných uchazečů. Představovalo to necelou čtvrtinu ze 2655 lidí, kteří zkoušku v tomto období zvládli.

Od ledna 2008, kdy byl tento systém spuštěn, do 30. dubna 2015 bylo vyzkoušeno více než 55 000 úspěšných uchazečů. V posledním sledovaném období, které začalo listopadem 2014, testy úspěšně zvládlo asi 2600 lidí. Počet zájemců o zkoušku trvale klesá.

Nyní musejí cizinci prokázat znalost češtiny na úrovni A1. Ministerstvo vnitra v materiálu, který v červenci schválila vláda, počítá se zvýšením úrovně zkoušky na A2 od roku 2018. Ministerstvo školství upozorňuje, že to vzhledem k současné sedmdesátiprocentní úspěšnosti může být rizikové. Vyšší požadavky by se mohly stát umělým filtrem.

Vládní zařízení by se mělo do praxe dostat co nejrychleji. Ministerstvo školství navrhovalo, aby bylo účinné dnem vyhlášení.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …