Začalo to stíháním několika zaměstnanců jazykových škol
Impulzem ke změně bylo na začátku roku 2014 zahájení trestního stíhání několika zaměstnanců soukromých jazykových škol, kteří údajně za úplatek zajišťovali cizincům výsledky testů. „Dlouhodobě jsou zaznamenávány záměny osob při zkouškách, kdy se místo cizince dostaví na zkoušku jiná osoba s příslušnou znalostí českého jazyka,“ upozornilo ministerstvo školství v podkladech pro vládu. Pro snížení rizika špatné identifikace uchazečů se po dohodě se zástupci škol registrace na zkoušku účastní i zástupci cizinecké policie.
Dalším nešvarem je podle ministerstva činnost takzvaných zprostředkovatelů, kteří se snaží ovlivnit průběh zkoušek a pro některé cizince získat osvědčení nelegálně.
Vedle soukromých jazykových škol mají přestat zkoušet také pracoviště vysokých škol, která využívalo minimum cizinců. Jedinou výjimkou bude Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze, který je členem Asociace jazykových zkušebních institucí v Evropě (ALTE). Jinak by se testy měly psát pouze v jazykových školách zřízených kraji, které mají právo pořádat státní jazykové zkoušky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk