Vláda církevními restitucemi nespáchala trestný čin, zjistili žalobci

20.07.2013 13:00

Schválením církevních restitucí se vláda nedopustila žádného trestného činu. Zákon analyzovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle náměstka vrchní žalobkyně Adama Bašného ale žádné pochybení nenašlo. Zprávy iDnes.cz se věnují církevním restitucím i v dalším příspěvku o narychlo vystěhovaných nájemnících.

Vláda církevními restitucemi nespáchala trestný čin, zjistili žalobci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

Jeden z klíčových zákonů kabinetu Petra Nečase kvůli podnětům občanů analyzovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze a žádné pochybení nenašlo. Verdikt zní, že se vláda schválením církevních restitucí nedopustila žádného trestného činu.

Server iDnes.cz připomíná, že zákon napadla například spisovatelka Lenka Procházková, která proti restitucím vystupuje již delší dobu. Stát podle ní církvím vrátil majetek, který nevlastnily, ale pouze spravovaly.

"Ani z vnějších podání, ani z vnitřní analýzy našeho úřadu nevyplynuly takové konkrétní skutečnosti, které by odůvodňovaly možnost zahájení trestního řízení. Tedy nebyla a nejsou dána taková konkrétní podezření, že by došlo ke spáchání trestného činu. Je zřejmé, že ve věci se jedná o primární odpovědnost politickou," uvedl náměstek vrchní žalobkyně Adam Bašný.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vydal v červnu církvím první tři pozemky. Několik desítek dalších žádostí se nyní vyřizuje. Církve a náboženské společnosti mají čas na jejich podání do konce roku.

Do 14 dnů se sbalte, dům se vrací, stálo v dopise

Církevní restituce ještě nezačaly, dvě rodiny v Břestu u Kroměříže už se však kvůli nim musely narychlo stěhovat. Zprávu o tom přinesl také server iDnes.cz. "Pozemkový úřad nám poslal dopis, že se musíme vystěhovat do 14 dní, že budou dům vracet v restituci," vzpomíná prý Iva Neščáková, jak na konci května narychlo odešla z nájmu i se třemi dětmi. "Přišlo to jak z čistého nebe," potvrzuje Petr Svoboda, druh další nájemnice Lenky Piatnicové.

Dům má získat řád sester vincentek

Podle informací MF Dnes chce dům v restituci vrátit řád sester vincentek z Kroměříže. To se však nepodařilo potvrdit. Starosta Břestu Jaromír Navrátil potvrdil, že jej pozemkový úřad opravil teprve předloni. Pozemkový úřad odmítá sdělovat jakékoliv informace o konkrétních případech, dokud prý nebudou restituce uzavřeny.

"To není možné, abychom byli během čtrnácti dní vyhozeni," zlobí se Iva Neščáková. Faktem je, že obě nájemnice měly prý smlouvu na dobu určitou a ta jim končila 31. května, tedy v den, ke kterému se podle dopisu od pozemkového úřadu měly vystěhovat. Takže právnička Jitka Kociánová z republikové rady Sdružení nájemníků k případu uvedla, že možná je to nefér, ale nájemní smlouva skončila.

Dům zeje prázdnotou

Server iDnes.cz však píše, že to žádná nájemnice nečekala, protože například Lenka Piatnicová v domě "najímala" 1+1 zhruba deset let na dobu neurčitou. Smlouvu změnil úřad na dobu určitou až po rekonstrukci roku 2011. A roku 2012 byla s nájemnicemi obnovena. Neměly tedy důvod ukončení smlouvy předpokládat. A pokud ano, čekaly prý včasnější oznámení.

Článek iDnes.cz uzavírá informací, že dům, odkud se obě rodiny musely narychlo stěhovat, dodnes zeje prázdnotou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …