Vláda hledá podporu pro pokračování nouzového stavu. Místo KSČM by prý mohli pomoci Piráti

07.02.2021 16:53

Vládní koalice stran ANO a ČSSD řeší, kdo jí po nesouhlasném stanovisku komunistů dopomůže k dalšímu prodloužení nouzového stavu končícího za týden. Perné chvíle zřejmě čekají na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jenž má u opozice najít podporu osmi hlasů. Vše může mít nečekané vyvrcholení. Podle informací serveru E15.cz se ve Sněmovně hodně hovoří o tom, že by vládní koalici mohli tentokrát při hlasování o prodloužení nouzového stavu přispěchat na pomoc Piráti.

Vláda hledá podporu pro pokračování nouzového stavu. Místo KSČM by prý mohli pomoci Piráti
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Anketa

Koho z těchto kandidátů byste volili za prezidenta republiky?

hlasovalo: 13147 lidí
Při posledním hlasování o nouzovém stavu komunisté podpořili jeho prodloužení do 14. února pod podmínkou, že se od února vrátí do škol žáci prvního stupně základních škol a že od 29. ledna se otevřou zimní střediska; vláda však komunistické poslance pouze využila ke hlasování a jejich podmínky zcela ignorovala. To už ovšem výkonný výbor KSČM nemíní dále trpět. „Vláda naše podmínky nebrala vážně a rozhodla se jinak,“ vadí mu.

Vládní koalice tak nyní zažívá horké chvilky, jelikož jí chybí alespoň osm dalších hlasů ve Sněmovně, aby mohla opět nouzový stav prodloužit. Premiér Andrej Babiš (ANO) varuje, že pokud by se nikdo nenašel, hrozí „nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti“, jelikož podle jeho mínění bez nouzového stavu nepůjde nasadit armádu a nastane „totální kolaps zdravotního systému“.

Najít chybějící hlasy v opozičním spektru tak má začít hledat ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Moc času již mu nezbývá. Vláda se chystá další prodloužení nouzového stavu projednat v pondělí a Sněmovna jej pak bude posuzovat ve čtvrtek.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Podle informací serveru E15.cz se v kuloárech Sněmovny hovoří zejména o možné pomoci Pirátů. „Můžeme o prodloužení nouzového stavu diskutovat, pokud bude vláda konečně ochotna jednat v zájmu občanů a přistoupit na naše návrhy,“ uvedl podle serveru šéf Pirátů Ivan Bartoš s tím, že to ještě chystají prodiskutovat s koaličními Starosty.

Přistoupení Pirátů na prodloužení nouzového stavu má být podmíněno dostatečnými kompenzacemi pro občany zasažené aktuální situací, schválením pandemického zákona či jasnými pravidly pro školy, jež by kupříkladu obsahovaly i umožnění prezenční výuky.

Podpora od jiných stran však již vypadá zatím bledě. Uskupení ODS, lidovců a TOP 09 sice bude po víkendu současnou situaci řešit, šéf ODS Petr Fiala však poukázal, že jeho strana nemá žádné důvody ke změně svého postoje. „Vláda působí rezignovaně a sám ministr zdravotnictví říká, že opatření nefungují,“ komentoval.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Proti prodloužení nouzového stavu se staví i SPD.

Dosud prodloužení stavu nouze, který platí od 5. října zatím do 14. února, podporovali komunisté.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragická smrt zpěvačky má dohru. Nakazit se schválně? Velmi špatný nápad

17:21 Tragická smrt zpěvačky má dohru. Nakazit se schválně? Velmi špatný nápad

Spolu s úmrtím zpěvačky Hany Horké se objevila silná kritika těch, kdo plánují imunitu získat proděl…