Vláda je bez peněz a s velmi napjatými vztahy, soudí politologové. Tomu prý odpovídá i její program

11.02.2014 17:22 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Na programovém prohlášení vlády, které bude Sobotkův kabinet schvalovat ve čtvrtek, je podle politologa Petra Sokola znát sociálnědemokratický rukopis mnohem víc než rukopis hnutí ANO. Jan Kubáček dokumentu vytýká, že je málo konkrétní, což přičítá i tomu, že si vláda uvědomuje nedostatek peněz. Proto politolog od jejího vládnutí očekává volnou variaci na snědený krám.

Vláda je bez peněz a s velmi napjatými vztahy, soudí politologové. Tomu prý odpovídá i její program
Foto: Hans Štembera
Popisek: Porada představitelů vlády v lavicích poslanecké sněmovny

Premiér Bohuslav Sobotka už předal programové prohlášení vlády lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi i předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi a ve středu má tento dokument schválit vláda. Materiál, který přednese Bohuslav Sobotka ve sněmovně před hlasováním o důvěře jeho kabinetu, se stal brzy po svém zveřejnění terčem kritiky. Opozice mu vytýká obrovský rozpor mezi výdajovými ambicemi a rozpočtovými možnostmi. Jsou ale slyšet i hlasy, že je příliš stručný, málo konkrétní, bez uvedených termínů splnění a podobně.

Zatímco Nečasova vláda předložila v roce 2010 programové prohlášení o padesáti stránkách, Sobotkovu kabinetu jich ke stejnému účelu stačí šestnáct. „Stručnost by mi nevadila, protože i v zahraničí, když se podíváme na řadu kabinetů, jsou jejich dokumenty opravdu bodové. Ale velice konkrétní a mají časovou lhůtu. To současnému kabinetu zazlívám o to víc, že se ta koaliční jednání tak táhla,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Obecnost je dána tím, že si vláda uvědomuje nedostatek peněz

Připomíná také, že jiné kabinety stihly programové prohlášení za mnohonásobně kratší dobu a ještě stihly být mnohem konkrétnější. „Obecnost programového prohlášení je odrazem velmi nejistých a velmi odcizených vztahů mezi partnery v koalici. Vzpomeňme na ty krize už na počátku vyjednávání, to snad žádný jiný kabinet nepamatuje. Velká obecnost dokumentuje i to, že si kabinet uvědomuje, že nemá peníze, že je kasa projedená, částečně zadlužená na budoucí investice i na povinné mandatorní výdaje,“ vysvětluje Jan Kubáček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

9:55 Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

Českým domácnostem se opět o něco sníží výdaje na energie, jelikož v dubnu ceny elektřiny meziročně …