Soudci mají zpětně dostat peníze za roky 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně. Nedostanou naopak peníze o něž přišli kvůli tomu, že jim zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali trojnásobek základny. Současně se podle Válkové soudci a státní zástupci vzdají všech nároků na náklady řízení, úroky z prodlení a podobně.
Válková nyní podle premiéra připraví ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího soudu
Pokud by na dohodu přistoupilo všech 4200 soudců a státních zástupců, tak to podle Válkové státní rozpočet přijde na 1,2 miliardy korun. Druhá varianta, kterou dnes probírala vláda, by stát přišla na zhruba pět miliard korun. "Je to jedna ku třem, v podstatě státu se tím ušetří cirka čtyři miliardy," řekla ministryně k přijaté variantě.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že vláda rozhodovala mezi dvěma špatnými možnostmi a pro dojednané řešení hlasovala s "velkým skřípěním zubů". Řešení Sobotka považuje za nejbezpečnější pro daňové poplatníky. Upozornil také, že asi třetina vyplacených peněz se vrátí do státního rozpočtu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp