Vláda nemá žádný plán, utrácí a neví, kde na to brát

08.09.2020 9:00 | Zprávy

Vládní rozpočtová politika čím dál více připomíná horskou dráhu. Plánovaný deficit neustále rostl, až dosáhl rekordu na 500 miliardách korun. A když už dospěl této výše, vláda záhy zrušila tzv. superhrubou mzdu. Lidem tím sice sníží daně, zároveň ale státní kasa přijde každoročně o desítky miliard. Ministryně Schillerová se pak nedávno přiznala, že nemá plán, jak takový výpadek příjmů nahradí.

Vláda nemá žádný plán, utrácí a neví, kde na to brát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí

K hrozbě velkého deficitu se před několika měsíci vyjádřil i premiér Andrej Babiš, když řekl: „Budeme investovat, lidem rozhodně nechceme brát peníze.“ Nyní se však ukazuje, že rekordní zadlužení nemíří do investic, ale slouží převážně na pokrytí mimořádných výdajů státu. Mezi ně se řadí i „rouškovné“ pro tři miliony seniorů a další výdaje, které opozice kritizuje jako nekoncepční. Právě příspěvek 5000 korun pro všechny penzisty se stal předmětem zásadních sporů. Opozice obviňuje vládu, že se snaží si za tyto prostředky „nakoupit“ hlasy před blížícími se krajskými a senátními volbami. A příkladů nepromyšleného rozdávání se najde víc.

Zásadní reakci na vládní hospodaření a zrušení superhrubé mzdy vyslovil guvernér české národní banky Jiří Rusnok. „Rozdat 74 miliard v době, kdy víme, že naše rozpočty jsou a budou napjaté, je docela hazard,“ řekl v Otázkách Václava Moravce. „Jsou to zbytečně vyhozené desítky miliard korun. Do nekonečna budeme mít deficit 100 miliard korun,“ dodal bývalý premiér a ministr financí.

Jak zalepit díry

Divoká jízda státních financí proto potřebuje nové palivo. To hledá ministryně financí Schillerová, kde může. Proto zvažuje prudké zvýšení daně na zahřívaný tabák, návrh poslance Volného (ANO) bude už tuto středu projednávat sněmovní rozpočtový výbor. Zdanění náplní do tzv. nových tabákových výrobků má nově dosáhnout až 75 – 80 procent daní, které nyní platí pro cigarety.  
 
Je zřejmé, že zvyšování daní dochází vždy, když vládě dojdou peníze. Ještě v dubnu 2020, když schodek rozpočtu měl dosáhnout „pouze“ 300 miliard, zvyšování daní Alena Schillerová odmítala. „Rozhodně nic takového neplánujeme,“ uvedla 20. 4. po jednání vlády.

Celá myšlenka na vyšší daň je problematická hned dvakrát. Zaprvé, zvýšení daní může vést k dalšímu zdražování. Lidé, kteří jsou zasaženi neustálou přítomností nemoci COVID-19, ekonomickými potížemi a vládními restrikcemi, asi nepřijmou další daně příliš pozitivně. Zvlášť, když vidí, jak stát se svěřenými prostředky často nepromyšleně nakládá. A za druhé, celý plán je v rozporu se sliby a závazky vlády v oblasti boje proti kouření.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…