Vláda odložila debatu o zvýšení odvodů za státní pojištěnce

4. 9. 2013 15:30

Vláda ve středu o penězích pro zdravotnictví nerozhodla, debatu odložila. Novinářům to po jednání řekl premiér Jiří Rusnok. Ministr financí Jan Fischer potvrdil, že v návrhu státního rozpočtu se počítá s částkou na navýšení odvodů za státní pojištěnce 3,7 miliardy korun a sám nevylučuje, že by to mohlo být i víc.

Vláda odložila debatu o zvýšení odvodů za státní pojištěnce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok
reklama

"Budeme se snažit pokrýt nejnaléhavější potřeby, patří mezi ně i navýšení plateb za státní pojištěnce, debata o nich byla dnes přerušena," uvedl premiér s tím, že vláda je navýšení nakloněna.

Vláda je pro navýšení. Záleží ovšem na rozpočtové debatě

Vyřešit se podle něj ale ještě musí legislativní problém, protože o navýšení na příští rok má vláda podle zákona rozhodnout vládním nařízením do 30. června. V navýšení plateb pojistného za děti, důchodce či nezaměstnané vidí premiér určitou kompenzaci za to, že resort po zvýšení DPH musel odvést až deset miliard do státního rozpočtu. Navíc už několik let se státní odvody nezvyšovaly.

"Takže my jsme věcně pro. To kolik budeme schopni tam navrhnout, záleží na celkové rozpočtové debatě, protože to musíme zakalkulovat do výdajů státního rozpočtu na příští rok, a také po dohodě s legislativci se rozhodneme, která legislativní cesta je nejbezpečnější, nejméně riziková pro dosažení výsledku," shrnul premiér.

Navýšení platby za pojištěnce o 50 korun přinese systému 3,7 miliardy ročně

Ministr Martin Holcát chce zvýšení o 98 korun na 821 korun měsíčně. Premiér se tento týden vyjádřil, že je pro zvýšení o 50 Kč na 773 korun měsíčně. Holcát původně navrhoval zvýšení o 77 Kč na 800 korun měsíčně. V reakci na Rusnokův návrh ale částku zvýšil. Očekává, že by mohla být přijata jako kompromis prostřední varianta.

Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 290 miliard, z toho zdravotní pojišťovny uhradí přes 220 miliard korun. Navýšení platby za jednoho státního pojištěnce měsíčně o 50 korun by přineslo systému ročně navíc 3,7 miliardy, navýšení o 77 korun navíc 5,7 miliardy a navýšení o 98 korun navíc 7,2 miliardy korun.

Rezervy ve zdravotnictví jsou prakticky vyčerpány

V předchozích letech stoupal výběr pojistného meziročně zhruba o 8,5 miliardy korun. Platby státu se už několik let nezměnily. V roce 2009 nastal propad příjmů. Nyní jsou už rezervy prakticky vyčerpány a tlak na růst efektivity vede poskytovatele na samotný kraj jejich ekonomických možností. Stagnace meziročního růstu trvá, přispívá k ní i nárůst DPH, který dopadl také na zdravotnictví, uvádí se v materiálu pro vládu.

Zdravotní pojišťovny mají dohromady na účtech nižší zůstatek, než měsíčně dají za péči. V jednotlivých měsících se zůstatek pohybuje do 16 miliard korun, měsíční obrat je přes 20 miliard korun.

Systém veřejného zdravotního pojištění se podle očekávání bude letos potýkat s propadem zhruba šest miliard korun. Celkové příjmy se podle predikcí Ministerstva financí předpokládají ve výši 224 miliardy korun, celkové náklady nejméně 230 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…