Vláda odmítla zveřejňování žádostí o církevní restituce, rozhodne však sněmovna

13.06.2013 7:24

Vláda ve středu odmítla požadavek sociální demokracie, aby byly zveřejňovány všechny žádosti církví o vydání majetku v rámci restitucí. Novinářům to řekl předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna. O předloze ale nakonec rozhodne sněmovna, v níž se ČSSD spoléhá nejen na podporu dalších opozičních stran, ale také koaličního uskupení LIDEM.

Vláda odmítla zveřejňování žádostí o církevní restituce, rozhodne však sněmovna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strakova akademie

Jeho předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake už na rozdíl od vládních kolegů z ostatních stran normu podpořila s tím, že "směřuje ke zvýšení transparentnosti majetkového vyrovnání s církvemi".

Návrh vládního stanoviska se nicméně opírá o námitky, že zveřejňování nebylo povinné ani při předchozích restitučních zákonech a že na vydávání státního majetku bude dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad. "Samotné doručení výzvy na vydání majetku povinné osobě ještě neznamená, že výzva je oprávněná a že majetek bude skutečně vydán," připomíná se také ve stanovisku. Podle něj je požadavek na veřejnou kontrolu celého procesu pouze proklamativní a neřeší všechny důsledky.

ČSSD chce zveřejňovat všechny žádosti o navrácení majetku

Novela by měla podle ČSSD veřejnosti poskytnout aktuální informace o všech žádostech o navrácení movitého i nemovitého majetku. Na jejich základě by pak občané prý mohli zkontrolovat, zda je žádost oprávněná, a případně zabránit vydání majetku, na který se církevní restituce nevztahují.

Církve mají podle současného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…