Vláda posílá českou polici do Bejrútu. Budou hlídat ambasádu.

20.11.2015 16:58

Velvyslanectví v Bejrútu budou kvůli bezpečnostní situaci hlídat čeští policisté. Vláda na jejich půlroční misi dnes uvolnila zhruba 1,65 milionu korun. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Libanonskou metropoli minulý týden zasáhly sebevražedné útoky, při kterých zemřelo kolem 40 lidí a dalších 200 bylo zraněno.

Vláda posílá českou polici do Bejrútu. Budou hlídat ambasádu.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policistky na koních
reklama

O zvýšení ochrany zastupitelského úřadu kvůli zhoršené bezpečnostní a nestabilní vnitropolitické situaci požádal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na konci srpna. Libanon je dlouhodobě ohrožen válkou v sousední Sýrii. Na politické scéně má země problémy, jelikož je zhruba rok a půl bez prezidenta a tamější parlament začal teprve minulý týden pracovat po roční odmlce.

Libanon se do povědomí dostal také kvůli letošnímu únosu pěti Čechů. V médiích se spekuluje o tom, že jejich zmizení může souviset s Libanoncem Alím Fajádem, který je viněn ze spolupráce s teroristy. České soudy v září už podruhé povolily jeho vydání do USA, kde mu za to hrozí doživotí. Podle libanonské agentury NNA neznámí ozbrojenci únos spáchali ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda.

Vládní kabinet Zaorálkově žádosti vyhověl ve zkráceném řízení. "Hlavním záměrem je adekvátně reagovat na aktuální situaci a konkrétním způsobem posílit bezpečnost členů a místností diplomatické mise," uvádějí podklady pro dnešní jednání vlády, které má ČTK k dispozici. Peníze na misi uvolní ministerstvo financí. Vnitro původně chtělo 3,3 milionu korun, vláda však dnes rozhodla, že bude stačit poloviční částka.

Podle podkladů pro vládu stojí vysílání policistů na podobné mise v zahraničí desítky milionů korun ročně. Letos zatím byly evidovány výdaje přes 42 milionů korun. Čeští policisté působí v syrském Damašku či v iráckém Bagdádu a Irbílu. Policisté střežili diplomatické objekty i v minulosti. Zpráva pro vládu uvádí třeba mise v Bejrútu v roce 2006, afghánském Kábulu v letech 2006 až 2010 či libyjském Tripolisu v letech 2011 až 2014.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…