Vláda posílá nový nouzový zákon do Parlamentu. Kadeřnictví vám nyní zavřou i bez nouzového stavu

15.02.2021 17:54

Vláda posílá do Parlamentu návrh pandemického zákona. Ten v podstatě znamená, že svobody a práva občanů mohou být omezovány i bez nouzového stavu. Po zákonu volala opozice i hejtmani. Pochvaloval si ho například i hlavní Pirát. Vláda dnes také řešila rozpočet a kompenzační bonusy.

Vláda posílá nový nouzový zákon do Parlamentu. Kadeřnictví vám nyní zavřou i bez nouzového stavu
Foto: repro Facebook, BR
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Anketa

Je vyhlášení nového nouzového stavu Babišovou vládou protiústavní?

26%
70%
hlasovalo: 17023 lidí

Vláda vyhověla hejtmanům a do Parlamentu posílá návrh pandemického zákona. Ten vládě umožní i bez nouzového stavu rozhodovat o uzavírání obchodů či například kadeřnictví. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydávat opatření i pro hromadnou dopravu a velké akce. Po přijetí takového zákona volala i opozice.

„Naším hlavním cílem je, aby nebyl nouzový stav už vůbec potřeba, ale nahradil se co nejrychleji pandemickým zákonem, který zbytečně neomezuje práva a svobody lidí a umožňuje kontrolu vlády Sněmovnou. K tomu koneckonců vyzýváme vládu již dlouhodobě,“ řekl třeba šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Vláda se snaží protlačit i změnu ústavního zákona o bezpečnosti i krizového zákona. Ta by měla zavádět i možnost rozšířit stav nebezpečí na celostátní úroveň. Vláda jedná rovněž o zvýšení kompenzačního bonusu, který dostávají OSVČ kvůli restrikcím vlády proti šíření koronaviru, zvyšuje se z 500 korun denně na1 000 korun denně. Podpora bude prý cílit na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.

Vláda by měla rozhodnout i o novele státního rozpočtu na letošní rok. Již schválený rozpočet totiž nepočítá s efekty vládního daňového balíčku, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu a snížil zdanění.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

16:35 „Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří mo…