Vláda projedná roušky ve školách, platy ústavních činitelů

14.06.2021 6:30

Návrh zákona, který v říjnových sněmovních volbách umožní stejně jako loni hlasovat lidem v koronavirové karanténě či izolaci a také poslanecký návrh na zmrazení platů ústavních činitelů v příštím roce projedná na dnešním zasedání vláda.

Vláda projedná roušky ve školách, platy ústavních činitelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie

Kabinet by se měl zabývat i nošením roušek ve školách. Před svým řádným programem absolvují ministři společné zasedání s Asociací krajů, na kterém budou jednat o dotacích z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví či o budoucnosti očkování proti covidu-19.

Zvláštní předpis má při letošních volbách umožnit volit kvůli karanténě či izolaci do přenosné volební schránky, ale také na tzv. drive-in stanovištích. Další možností by mělo být hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení. Navrhované způsoby se podle ministerstva vnitra osvědčily při loňských krajských a senátních volbách.

Poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) má pro příští rok zmrazit platy ústavních činitelů na letošní úrovni. Už nyní jsou platy zmrazeny na loňské úrovni. Očekávaný růst platů pro příští rok, který by podle premiéra měl představovat nejméně 5,9 procenta, pokládá za nepřijatelný. Týká se však i soudců, což je podle návrhu stanoviska kabinetu v rozporu s judikaturou Ústavního soudu. Vláda by tak mohla k předloze zaujmout negativní postoj, od navrhovaných stanovisek se však Babišova vláda často odchyluje.

Vláda by se podle vyjádření premiéra Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla také znovu zabývat nošením ochrany dýchacích cest ve školách. Žáci a učitelé je při výuce aktuálně nemusí nosit ve většině krajů, výjimkou jsou Jihočeský, Zlínský a Liberecký kraj. Vojtěch uvedl, že povinnost bude zřejmě zrušena i ve zbývajících regionech. Povinnost mít zakrytý nos a ústa zůstala pro přestávky a společné prostory škol.

Na programu vlády je i materiál, podle kterého Česko po zahrnutí prostředků Evropské unie zašle příští rok na dvoustrannou rozvojovou a humanitární pomoc zhruba miliardu korun, což je asi o 100 milionů méně než letos. Vláda projedná i zprávu o činnosti Bezpečnostní rady státu či výroční zprávu Českého telekomunikačního úřadu za loňský rok. Zabývat se bude také doplněním orgánů zdravotních pojišťoven.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…