Vláda projedná růst minimální mzdy či kompenzace pro horníky

05.10.2016 6:54

Vládu dnes čeká jednání o zvýšení minimální mzdy. Na jejím růstu o 1100 korun od ledna příštího roku na 11.000 korun se shodla tripartita. Ministři se na svém posledním jednání před krajskými a senátními volbami budou zabývat také kompenzacemi pro propuštěné havíře z uhelných a uranových dolů, změnami v oblasti přestupků či návrhem na působení české armády v Iráku.

Vláda projedná růst minimální mzdy či kompenzace pro horníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně

Po případném zvýšení na 11.000 korun dosáhne minimální mzda přibližně 38,2 procenta průměrné mzdy. Náklady podnikatelů na zvýšení minimální mzdy z 9900 korun budou činit zhruba 3,5 miliardy korun. Ve státní sféře to bude 610 milionů korun. Podle vládní analýzy by tyto náklady neměly představovat riziko propouštění a nárůst nezaměstnanosti. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců, to je 115.000 lidí.

Návrh o kompenzacích pro horníky už ministři probírali, ale na konci července jeho projednávání odložili. Proti se stavělo hnutí ANO, pro byla naopak ČSSD. Lidovci se k návrhu stavěli rezervovaně. Podle aktuálního návrhu by mělo být havířům pracujícím na povrchu vyplaceno 5300 Kč namísto uvažovaných 7000 korun. Horníci propuštění z hlubinných dolů mají měsíčně dostat 8000 Kč. Výplata příspěvku má trvat maximálně pět let.

Změny v přestupkovém zákoně mají za cíl převést většinu skutkových podstat přestupků ze současného zákona o přestupcích do jiných zákonů. Celkem se po jeho schválení může změnit 253 zákonů. Ministerstva obrany a zahraničí pak navrhují vyslání zdravotnické jednotky české armády do Iráku. Působit by tam mohla od prosince, příští rok by ji mohli doplnit i vojenští instruktoři. Celkem by mohlo do země zamířit až 30 vojáků.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …