Vláda schválila novelu, která upravuje příspěvek postiženým na auto

08.02.2012 19:57

Vláda dnes schválila koaliční novelu zákona, která opravuje část sociální reformy s pravidly pro přidělení příspěvků na auto pro zdravotně postižené. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Podobný návrh, který na jednání vlády předložila opozice, kabinet zamítl.

Vláda schválila novelu, která upravuje příspěvek postiženým na auto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Invalidé na vozíčcích diskutují na ulici. Ilustrační foto

Do konce loňského roku mohli handicapovaní dostat na vůz 100.000 korun jednou za pět let, nyní je to dvojnásobek jednou za deset let. Podle nových podmínek se ale řídí i ti, kteří si vozidlo koupili dávno před tím, než tyto regule začaly platit. Novela má tento stav napravit.

"Obsahem je upravit zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením tak, aby u stávajících příjemců příspěvků na zakoupení motorového vozidla byla zkrácena lhůta pro jeho opětovné přiznání," uvedl na tiskové konferenci Nečas. Schválený dokument podle něj obsahuje i návrh na vyslovení souhlasu sněmovnou již v prvním čtení.

"Cílem je umožnit příjemcům příspěvku na zakoupení vozidla požádat o poskytnutí tohoto příspěvku po uplynutí doby nejméně pěti let. Předložený návrh tak odstraňuje neodůvodněné odlišné nároky příjemců příspěvku," zdůraznil Nečas.

Vláda dnes zároveň odmítla podobný návrh z dílny opozice. "Mimo jiné i proto, že se jedná o druhý návrh v podstatě řešící tutéž věc. Vedle toho tento návrh opozičních poslanců obsahuje i některé chyby," zdůvodnil Nečas.

Podle čtveřice poslanců z ČSSD, kteří novelu předložili, je zpětná platnost nových pravidel protiústavní a v rozporu s dobrými mravy. Sociálnědemokratičtí zákonodárci míní, že by se lidé, kteří dostali příspěvek na koupení auta do konce loňska, měli řídit také podle tehdejších podmínek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Heil Mutti Merkel!“ a „Allah Akbar, Hände hoch, das ist Befehl!“ Vlajka EU v plamenech. Před Hradem bylo dusno

18:57 „Heil Mutti Merkel!“ a „Allah Akbar, Hände hoch, das ist Befehl!“ Vlajka EU v plamenech. Před Hradem bylo dusno

Válečný veterán z Kosova a Kuvajtu Martin Zapletal provedl v sobotu odpoledne před Pražským hradem n…