Vláda schválila podpůrné covidové programy, na přídavcích na děti se neshodla. Od soboty jsou povoleny návštěvy domovů pro seniory

30.11.2020 19:28

Kabinet na pondělním zasedání schválil podpůrné covidové programy, neshodl se na přídavcích na děti. Schválil návrh zákona, který umožní medikům v nemocnicích pracovat jako zdravotní sestry. Dosud mohli jen jako sanitáři. Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních. Na programu měla vláda i změnu zákona, která umožní zastupitelstvům krajů a obcí jednat distanční formou, informuje na svém webu Česká televize.

Vláda schválila podpůrné covidové programy, na přídavcích na děti se neshodla. Od soboty jsou povoleny návštěvy domovů pro seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Změnu zákonů o obcích, krajích a hlavním městě navrhlo zejména kvůli koronavirové epidemii Ministerstvo vnitra. Radní a zastupitelé by měli místo přímé účasti dostat možnost využít připojení přes internet. Podle Ministerstva vnitra se členové rad a zastupitelstev scházejí dálkově již nyní, chybí ale výslovná právní úprava.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) avizovala už před jednáním vlády dohodu na zvýšení přídavků na děti. Tu ale nakonec vláda v pondělí nepotvrdila. „Pro mě to celé působí velmi podivně, paní ministryně financí se rozmýšlí už od května,“ komentovala Maláčová. Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ale ne na tom, kolik dětí ji má dostávat, uvedla ministryně práce.

Maláčová dále oznámila, že návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na covid starým maximálně 48 hodin. Bude možné použít testy, které jsou k dispozici v sociálních zařízeních pro testování klientů a zaměstnanců. Návštěvy mají testovat zaměstnanci sociálních zařízení.

Kabinet měl také upravit nařízení pro výpočet náhrad za ztrátu na výdělku, která přísluší zaměstnancům z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, případně pozůstalým. Podle návrhu by měla náhrada stoupnout o 7,1 procenta, stejně jako u procentní výměry důchodů. Se stejným růstem počítá i další nařízení, které řeší náhrady poskytované vojákům a pozůstalým.

Vláda se zabývala i třemi poslaneckými návrhy STAN a Pirátů. Návrh na poskytnutí úlev v sociálních odvodech drobným podnikatelům, které postihla omezení proti novému koronaviru, vláda ale nepodpořila. Kabinet ANO a ČSSD podle podkladů pro schůzi poukázal mimo jiné na to, že úprava by snížila budoucí důchody živnostníků.

Opoziční poslanci chtějí, aby byl na celý příští rok zrušen minimální vyměřovací základ. Stanovoval by se individuálně. Státní rozpočet by tím přišel podle odhadu předkladatelů o sedm miliard korun. Je ale nepravděpodobné, že by zákonodárci stihli předlohu schválit včas.

Menšinová vláda ANO a ČSSD zasedala mimořádně také v neděli. Rozhodla o přechodu země ze čtvrtého do třetího stupně protiepidemických opatření od čtvrtka. Díky tomu se s omezeními otevřou zbývající obchody, restaurace, hotely a služby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

17:15 „Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

„Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a za solidaritu s…