Vláda schválila rozsáhlou změnu pravidel pro posuzování zákonů

14.11.2012 13:05

Kabinet dnes schválil nejrozsáhlejší změnu svých legislativních pravidel od roku 1998, nově budou například hodnocena korupční rizika nových právních norem. ČTK o tom informovala předkladatelka změn, vicepremiérka a šéfka legislativní rady vlády Karolína Peake (LIDEM).

Vláda schválila rozsáhlou změnu pravidel pro posuzování zákonů
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

Změny v pravidlech schvalování vládních návrhů mají podle ní "posílit racionalitu legislativního procesu" a celý postup modernizovat, aby byly vládou přijímané návrhy ve výsledku kvalitnější.

Do standardního postupu posuzování návrhů před jejich projednáním ve vládě je nově začleněno hodnocení korupčních rizik, označované anglickou zkratkou CIA (Corruption Impact Assessment). Už delší dobu vládní normy podstupují analogický proces hodnocení dopadů regulace, označovaný jako RIA (Regulatory Impact Assessment).

Nově bude moci své připomínky k vládním návrhům sdělovat také Veřejný ochránce práv. Ombudsman totiž podle Peake může mít praktické poznatky, kterou mohou být pro obsah návrhů velmi přínosné. Podle nynějšího jednacího řádu vlády se už ombudsman v rámci připomínkového řízení vyjadřuje k materiálům nelegislativní povahy.

Nově zaváděné povinné hodnocení korupčních rizik je podle Peake především preventivním nástrojem. "Cílem není korupční represe, ale to důležitější - prevence. Tedy zamezení vzniku zákonů, které prostor pro korupci vytvářejí," vysvětlila Peake.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …