Vláda se chystá na fičák ve státních firmách. A chystá výbor, který proseje zájemce o funkce

13.02.2014 7:11

Sobotkova vláda chce utnout praxi obsazování funkcí ve státních firmách, při které se k půlmilionovým platům a milionovým odměnám dostávají vysloužilí politici. Již připravuje speciální personální výbor, a navíc se ministři chystají na důkladný „fičák“ mezi současnými funkcionáři.

Vláda se chystá na fičák ve státních firmách. A chystá výbor, který proseje zájemce o funkce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Anketa

Jste pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů elektřiny?

1%
hlasovalo: 5756 lidí

„Na úrovni vlády má vzniknout personální výbor, který se bude vyjadřovat k odborné způsobilosti nominantů členů vlády do statutárních orgánů státních a polostátních firem,“ uvedl pro deník Právo Sobotka. „Byl bych rád, kdyby se vláda vyhnula diskuzi o trafikách, které teď ve velmi nepříjemné podobě dohnaly bývalého premiéra Petra Nečase,“ dodal.

Od této chvíle by proto každý ministr, jenž bude chtít obsadit nějaké místo v organizaci či státní firmě, která mu podléhá, musel výboru předložit podrobný životopis uchazeče, jenž by prokázal odbornost, ale i například bezdlužnost, nebo čistý trestní rejstřík. Rovněž bude muset prohlásit, že se nedostane do střetu zájmů.

Sobotka navíc prozradil, že má od ministrů signály, že personální změny začnou probíhat, a proto by chtěl výbor ustavit co nejrychleji. Sobotka sám prý tuto iniciativu velmi oceňuje. Vláda se opírá především o audit z roku 2010, který prokázal, že při jmenování do státních firem často nehrála roli odbornost, ale spíše zásluhy „v jiných oborech činností“.

Již za Miroslava Kalouska vznikl na Ministerstvu financí pokus usměrnit odměňování manažerů státních a polostátních firem. Ukázalo se však, že proti dlouhodobým manažerským smlouvám se tímto způsobem dá bojovat jen velmi těžko. Proto chce nyní vláda do horentních honorářů sáhnout mnohem tvrději. Nové zásady odměňování by měl vládě urychleně předložit ministr financí Andrej Babiš.

„Bojím se toho, co zjistíme ve státních firmách, až se podíváme na smlouvy, které tam byly uzavřeny v minulých letech,“ přiznal Sobotka. Babiš, pod jehož ministerstvo některé státní firmy spadají, se již s některými čísly seznámil a deníku Právo přiznal, že je překvapen. „Takové odměny neznám ani v privátě,“ uvedl. Navíc by se podle něj mohly výrazně omezit počty členů dozorčích rad.

Babiš zároveň naznačil, jaké lidi hodlá do státních firem hledat. „Měli by to být lidé z praxe, kteří vědí, jak se řídí firmy,“ uvedl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…