Vláda se svými zákazy stává směšnou, varuje lidovec Zdechovský. Pro poučení ukazuje do Polska

31.01.2021 9:03

Vláda by se v řešení epidemické situace měla inspirovat u našich sousedů, například v Polsku, kde v omezeném režimu fungují obchody i služby, říkají představitelé KDU-ČSL. Podle europoslance Tomáše Zdechovského začíná být kabinet svými novými restrikcemi v boji proti šíření koronaviru směšný, mj. i pro lidi v pohraničí.

Vláda se svými zákazy stává směšnou, varuje lidovec Zdechovský. Pro poučení ukazuje do Polska
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25429 lidí

Zatímco v Česku opatření proti šíření nemoci covid-19 jsou zpřísňována, v sousedním Polsku fungují v omezeném režimu obchody, knihovny i třeba služby kadeřníka nebo kosmetičky. Čím dál více Čechů proto jezdí za polské hranice.

Europoslanec Zdechovský upozorňuje, že česká opatření, kdy jsou zcela zavřeny obchody nebo kadeřnictví, nemají v pohraničí s Polskem příliš smysl. „Je veřejným tajemstvím, že řada lidí v pohraničí se novým vládním opatřením směje. Na české straně máte zavřené obchody a kadeřnictví, stačí však přejet polské hranice a nakoupíte dětem a sobě vše, co potřebujete. A ještě se můžete nechat normálně ostříhat,“ vysvětluje Zdechovský, podle nějž dnes například hranice mezi Náchodem a městem Kudowa Zdroj neexistuje.

Česká vláda by se v Polsku mohla v mnohém inspirovat, říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Po Taiwanu, Jižní Koreji a dalších zemích tu tak máme i přímo vedle zemi, kde bychom se měli inspirovat, jak situaci řešit. Češi by tak nemuseli riskovat a přejíždět hranice kvůli koupi bot starším dětem, což u nás momentálně jde jen obtížně a neprakticky přes internet,“ doplňuje Jurečka, že řada věcí v sousední zemi funguje a přitom nedochází k takovému šíření nákazy koronaviru jako u nás.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Slova politiků potvrdila Markéta Vyvlečková z Českého Těšína: „U nás s nadsázkou říkáme, že kdo chce, aby se u nás nakupovalo a očkovalo jako v Polsku, musí jet do Polska. My to naštěstí máme jen pár metrů přes most, takže stačí negativní test, a když se vejdeme do 12hodinového limitu, stihneme i kadeřnici bez karantény,“ přibližuje situaci.

Více ZDE

V Polsku podle jejích slov fungují všechny druhy obchodů a některé služby pro každodenní život, tedy např. kadeřnické i kosmetické. Povinné jsou však dezinfekce, roušky, rozestupy a omezení na 1 osobu na 15 m2 prostoru obchodu.

Lidovci v minulosti vládě opakovaně navrhovali, aby v MHD byl povinný respirátor, což je opatření zavedené lidovci v Rakousku, nebo pomoc s chytrou karanténou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …