Vláda ustavila krizový štáb kvůli otravám metylalkoholem

12.09.2012 11:34

Vláda kvůli otravám metylalkoholem ustavila krizový štáb. Informuje ČT 24. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce v případě dalších úmrtí navrhnout, aby byl vyhlášen stav ohrožení, který by plošně zakázal prodej rozlévaného alkoholu. Rozhodnutí by podpořila i opoziční ČSSD.

Vláda ustavila krizový štáb kvůli otravám metylalkoholem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vodka "velejemná"
reklama

Na otravu metanolem ze závadného alkoholu bylo zatím potvrzeno devět úmrtí, u dalších dvou mrtvých se příčina zjišťuje. Několik lidí je ve vážném stavu v nemocnicích. Většina otrav je na Moravě, v Čechách na Příbramsku. Pokud budou počty úmrtí narůstat a objeví se úmrtí v dalších regionech, mohla by vláda vyhlásit nouzový stav.

Heger ve zprávě pro vládu také uvedl, že průběžně jsou odebírány vzorky lihovin pro laboratorní analýzu, pokud existuje podezření na možnost záměny nebo falšování lihovin, přestože je lihovina v originálním obalu.

Fotogalerie: - Metanol na vládě

Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokrač...
Na schůzi vlády se projednávaly mimojiné i pokraču...
Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokrač...
Pavel Dobeš
Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokrač...
Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokrač...

Současná situace je podle Hegera bezprecedentní anomálií

Na základě analýzy uplynulých tří let, kdy hygienická služba provedla celkem 68.324 kontrol, a další provedly policie a celní správa, Heger označil současnou situaci za jednoznačně bezprecedentní anomálii.

Platný zákon mu umožňuje, aby v případě bezprostředního ohrožení zdraví občanů vyhlásil zákaz nalévání lihovin v celoplošném rozhlasovém a televizním vysílání. Zákaz vyvěsí také na úřední desce, totéž by udělaly hygienické stanice na svých webech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…