Vláda zahájila debatu o rozpočtu. Potrvá celý měsíc

04.09.2013 14:12

Vláda ve středu zahájila debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 110 miliard korun. Jednat o něm bude každý týden celé září a na konci měsíce jej schválí, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Jiří Rusnok. Deficit navrhl ministr financí Jan Fischer o pět miliard vyšší, než pro příští rok chystala předchozí vláda premiéra Petra Nečase.

Vláda zahájila debatu o rozpočtu. Potrvá celý měsíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Jan Fischer v demisi ve sněmovně
reklama

"Byl to skutečně první pokus o debatu o rozpočtu, která bude na vládě ještě pokračovat. Předpokládám, že to bude s týdenní frekvencí až do konce září, kdy bychom měli návrh definitivně schválit," uvedl Rusnok.

Vláda nebude schopna uspokojit požadavky ministerstev

Některá ministerstva se cítí podle premiéra ve svých požadavcích neuspokojena, někdy prý i celkem oprávněně. Ministr financí Jan Fischer upozornil, že před středečním jednáním požadavky jednotlivých rezortů činily 35 miliard korun. "Vláda je nebude schopna uspokojit, ale budeme dál jednat," uvedl. Dodal, že ministerstvo se ještě vrátí k revizi odhadů vývoje příjmů rozpočtu v příštím roce, což by mohlo vést i k jejich navýšení.

Například Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo vládě požadavek na navýšení rozpočtu o další čtyři miliardy korun v souvislosti s návrhem změny zákona o podporovaných zdrojích energie.

Rozpočet musí vláda dodat do konce září

Ministr dopravy zase předložil návrh, aby Státní fond dopravní infrastruktury dostal v následujících třech letech o 24 miliard korun více. Jinak prý hrozí, že od roku 2015 nebude dost peněz ani na spolufinancování staveb, na které přispívá Evropská unie.

O návrhu rozpočtu bude ještě 20. září jednat tripartita, lze tedy očekávat, že vláda rozpočet schválí až poté. Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září.

Rozpočet navíc ještě může výrazně upravit sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…