Vláda znovu navrhuje povýšení Koudelky. Prezident jej odmítl už třikrát

8. 10. 2019 22:20

Již počtvrté navrhuje vláda jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky do hodnosti generála. Všechny předchozí pokusy o jmenování Koudelky generálem ztroskotaly na nesouhlasu prezidenta Miloše Zemana, s nímž chce nyní znovu o věci jednat premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman při jmenovacím ceremoniálu opomenul Koudelku již loni v květnu a poté i v říjnu. Nejmenoval jej pak ani letos 8. května. Podle něj není Koudelka člověkem na svém místě.

Vláda znovu navrhuje povýšení Koudelky. Prezident jej odmítl už třikrát
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Anketa

Patří Zdeněk Bakala za mříže?

98%
2%
hlasovalo: 26971 lidí
Jak Zeman přistoupí k letošnímu návrhu, se Hrad na dotaz ČTK odmítl vyjádřit. Zeman v minulosti o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za „plácání“.

Se Zemanem ovšem Babiš nesouhlasí. „My na to máme jiný názor. Pan Koudelka si hodnost generála zaslouží,“ uvedl premiér s tím, že BIS funguje dobře, a to i ve vztahu k zahraničním službám. „Budu o tom mluvit s panem prezidentem a doufám, že konečně ho už o tom přesvědčím,“ dodal dále.

Brigádními generály by se nově mohli stát ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. „Jde o příkladné profesionály, kteří se významně podílejí na plnění úkolů armády. Výrazně přispěli k realizaci reformy ozbrojených sil a předáváním svých zkušeností se zasazují o zkvalitňování jejich úrovně,“ uvedl v tiskové zprávě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Brigádním generálem by se měl stát i Dragoun, který vede GIBS od loňského 1. září. Rybu jmenoval brigádním generálem Zeman v roce 2013, o tři roky později se stal generálmajorem, tentokrát by měl u příležitosti 28. října povýšit na generálporučíka. Brigádními generály by se měli stát také šéfové krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luděk Procházka a Leoš Tržil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…