Vláda zpřísňuje opatření: Hrozí zavlečení mutací. Vojtěch ukázal na pražskou mládež

01.07.2021 21:26

Vláda v reakci na šíření indické mutace delta opět zpřísňuje opatření. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prosadil, že po jedné dávce očkování budou lidé potřebovat ještě negativní test. Po návratu z dovolené se tak budou muset lidé před návratem do zaměstnání nechat testovat na covid-19. Pro prokázání bezinfekčnosti budou dostatečné až dva týdny po druhé dávce. Budou také muset pět dnů nosit respirátor, informuje o tom iDNES.cz. Opatření bude platit od pátku 9. července.

Vláda zpřísňuje opatření: Hrozí zavlečení mutací. Vojtěch ukázal na pražskou mládež
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Covid se šíří hlavně v Praze mezi mladými lidmi, protože jsou málo proočkovaní a mají vysoký počet sociálních kontaktů. „Situace začala stagnovat, a v Praze se dokonce bohužel i zhoršuje. Zásadní je ale šíření delta mutace, která je infekčnější,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.

„Nově nebude už dostatečné pro prokázání bezinfekčnosti, pokud má člověk jenom jednu dávku očkování. Naočkován bude muset být plně,“ oznámil Vojtěch s tím, že se situace promítne i do návštěv restaurací a kulturních akcí.

Původní zdroj ZDE.

S rozšířením počtu testů hrazených ze zdravotního pojištění prý kabinet nepočítá. Počet testů – dva PCR a čtyři antigenní za měsíc jsou hrazené z pojištění – je podle Vojtěcha dostatečný. „Člověk nechodí každý den do hospody a nějak naplánovat se to dá,“ míní Vojtěch, podle kterého se mají primárně lidé očkovat.

Kabinet dnes rovněž debatoval o možném rozšíření seznamu zemí, kam lidé nemají jezdit. Na seznam zatím nezařadila Velkou Británii. Zda to nakonec učiní, rozhodne po státních svátcích příští týden. Až pak rozhodne, zda důrazné doporučení nejezdit do Velké Británie bude platit od 12. července. Úplně lidem zakázat cestu do Británie vláda nemůže.

V úterý už Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz cestovat od čtvrtka do Ruska a od začátku příštího týdne do Tuniska. Důvodem je nakažlivější delta mutace koronaviru.

Hodně se také spekulovalo, zda bude na černý seznam zemí s extrémním rizikem nákazy zařazen také Egypt. Zatím podle Vojtěcha zůstává na tmavě červeném seznamu.

Doposud lidem očkovaným jednou dávkou stačilo k prokázání bezinfekčnosti, aby od očkování uplynulo 22 dní. Reprodukční číslo epidemie ve středu poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…