Vládě za zvýšení penzí děkujeme. Ale spokojeni nejsme, vzkazuje šéf Rady seniorů

14.04.2014 21:44

Vláda schválila vyšší valorizaci důchodů, penze by se tak mohly do roku 2015 zvednout v průměru asi o 205 korun. Rada seniorů České republiky ale spokojena není. „Naše orgány požadují náhradu poklesu reálné kupní síly penzí,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT24 její ředitel Zdeněk Pernes.

Vládě za zvýšení penzí děkujeme. Ale spokojeni nejsme, vzkazuje šéf Rady seniorů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes
reklama

Pernes poukázal na to, že reálná kupní síla penzí klesá už čtvrtým rokem. A pokud by prý Rada seniorů požadovala kompenzaci pouze za minulé dva roky, penze by se musela navýšit minimálně o 282 korun. V případě, že by měl být nahrazený tento pokles i za letošní rok, tak by k průměrné penzi mělo být přidáno přibližně 330 až 400 korun.

Zároveň se domnívá, že současný mechanismus valorizace penzí je nespravedlivý. V současné době je totiž nastaven procentuálně, což v reálu znamená, že ti, kteří pobírají vyšší penze, získají i vyšší přidání, a naopak. „55 procent příjemců penzí nedosahuje průměrné penze, která činí přibližně 11 tisíc korun. A minimální výdaje na základní životní potřeby činí jen podle státního průměru 8 210 korun,“ vyjmenovával.

Situace mnohých penzistů je zlá

Zdůraznil také, že situace mnohých seniorů a seniorek je velmi zlá, a to prý zvláště těch, kteří jsou osamělí a musí z jednoho důchodu platit celý nájem. „Chodí k nám lidé do poradny z Prahy 6, že platí 11 nebo 12 tisíc korun za nájem a přitom pobírají pouze 10 tisíc korun důchodu. A přestěhovat se, chudáci, nemají kam, protože byty prostě nejsou,“ prohlásil.

Své znepokojení vyjádřil i nad úmrtnostními tabulkami. Ty totiž ukazují meziroční nárůst úmrtí, a tedy i pokles příjemců starobních důchodů. „Nevíme, jestli je to přirozený vývoj, nebo jestli za to mohou stresy kvůli ztíženým životním podmínkám pro seniory,“ pokrčil rameny.

Rada seniorů se tak dle jeho slov zasazuje o to, aby se situace změnila k lepšímu. Nejspravedlivější by podle něj bylo, aby růst životních nákladů byl vykompenzován všem, a to i těm nízkopříjmovým seniorům. Postrádá také zákon o sociálním bydlení, o jehož prosazení usiluje Rada seniorů už od roku 2007, nicméně doufá, že ho současná vláda rychle připraví.

Druhý pilíř je kontraproduktivní

„Co bude platit pro důchodce v budoucnu, to je spíše záležitost odborářů, to nás zajímá méně,“ odvětil na dotaz jednoho z diváků, jak se rada staví k vývoji demografie v České republice. „Soustřeďujeme se na problémy současných důchodců a podmínky pro jejich důstojné dožití,“ zdůraznil.

Co se týče druhého pilíře důchodové reformy, který zavedl kabinet Petra Nečase, Pernes patří k jeho kritikům a označuje ho za kontraproduktivní, neboť vyvádí příjmy z penzijního systému. „Naštěstí se do něj zapojilo jen okolo osmdesáti tisíc lidí, takže celkově jde o zanedbatelné částky,“ konstatoval.

A jak by tedy měla vypadat „správná“ penzijní reforma? Pernes je toho názoru, že například invalidní penze by měly být hrazeny nikoli z penzijního systému, ale z pojistného. „Záleží na politicích, jak se dohodnou. My se staráme o to, aby bylo dost peněz v průběžném systému,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…