Vladimir Putin plánuje drasticky změnit vztahy s obávaným diktátorem

15. 8. 2018 22:17

Blýská se na lepší vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou? Vůdcové Severní Koreje a Ruska si vyměnili blahopřání u příležitosti národního dne osvobození, který Severní Korea slaví 15. srpna. A Putin Kimovi sdělil, že si s ním rád pohovoří o vzájemných vztazích a důležitých tématech tohoto regionu. Informovaly o tom britský Independent a magazín Newsweek.

Vladimir Putin plánuje drasticky změnit vztahy s obávaným diktátorem
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Podle Newsweeku Kim Čong-un popřál Putinovi hodně zdaru při budování silného Ruska. Své přání mu poslal u příležitosti Národního dne osvobození, kdy si Severní Korea připomíná výročí konce japonské nadvlády. Podle pchjongjangské centrální novinářské agentury dostal podobné blahopřání i od Putina.

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4631 lidí

„Zpráva obsahovala srdečný pozdrav ruskému prezidentovi a jeho lidu na počest 73. výročí osvobození Koreje,“ uvedla agentura. „(Zpráva) poukázala na to, že lid obou států bojoval bok po boku se zápalem v protijaponské válce, a to je základem silných vazeb Korejské lidově demokratické republiky a silou, která pohání snahu dosáhnout lepších vzájemných vztahů, které doba požaduje.“

Agentura dále zveřejnila Putinovu zprávu pro Kima, ve které mu ruský prezident přeje pevné zdraví a vzkazuje mu, že je připraven se s ním v brzké době setkat. Mluvčí prezidenta Putina Dimitrij Peskov potvrdil, že Putin pogratuloval vůdci KLDR k výročí. Když se média ptala na obsah, Peskov odvětil, že obsah zprávy byl tradiční, zdůrazněna byla pouze ochota k dialogu ke zlepšení vztahů.

Fotogalerie: - Rusko včera, dnes a zítra

Debatní odpoledne na téma Rusko včera, dnes a zítr...
Oskar Krejčí
Na debatní odpoledne v Jazzové sekci bylo plno
Debatní odpoledne na téma Rusko včera, dnes a zítr...
Oskar Krejčí
Lenka Procházková

Setkání by se teoreticky mohlo uskutečnit na ekonomickém fóru ve Vladivostoku. Pozvánku na tuto událost odeslal Putin údajně jak Kimovi, tak jihokorejskému prezidentu Moon Jae-inovi. Když byl Peskov tázán, zda se setkání ve Vladivostoku uskuteční, odvětil: „Fórum je otevřené všem hlavám států v oblasti.“ Ale dodal, že Moskva zatím neobdržela žádné potvrzení Kimovy účasti. Kima už navštívil koncem května ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Při setkání prý Kim chválil Putinovo vedení a jeho vzdor vůči USA a zeptal se, jak se „soudruhu Putinovi“ daří.

Článek listu Independent ZDE:

Článek magazínu Newsweek ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman načůral do mraveniště? ČT, ODS, novináři. Naznačil a už je zle

9:51 Zeman načůral do mraveniště? ČT, ODS, novináři. Naznačil a už je zle

Záchrana „neschopného zbabělce“, smutný příběh, Zeman už nového premiéra jmenovat nebude, volby jsou…