Vladimire Vladimiroviči, kde jsi? Putin se týden neukázal, Moskvou jedou hrozivé spekulace

12.03.2015 12:24

Spekulace o možných zdravotních problémech ruského prezidenta Vladimira Putina vyvolal fakt, že se už týden neobjevil na veřejnosti. Poslední vystoupení šéfa Kremlu před kamerami se konalo minulý týden ve čtvrtek, kdy se Putin v Moskvě setkal s italským premiérem Mateem Renzim. Cestu prezidenta do Kazachstánu, plánovanou na konec týdne, Kreml bez vysvětlení zrušil.

Vladimire Vladimiroviči, kde jsi? Putin se týden neukázal, Moskvou jedou hrozivé spekulace
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Není proto divu, že na internetu se začaly šířit spekulace o prezidentově zdravotním stavu, hovoří se i o mrtvici. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov to ale označil za fámy, které jsou prý důsledkem jarní únavy žurnalistů.

Státní média o aktivitách ruského prezidenta v posledních dnech informovala a portál Kremlu zveřejnil fotografie s Putinem, které prý dokumentují jeho úterní a středeční pracovní schůzky. V úterý se podle tiskové zprávy sešel se šéfem Jamaloněneckého autonomního okruhu Dmitrijem Kobylkinem, podle zdrojů agentury RBK se s ním ale prezident setkal už minulý týden. Na Twitteru tuto možnost přiživilo tvrzení, že stejnou kravatu si Putin vzal na jiné jednání o dva dny dříve.

Peskov: Návštěva Kazachstánu je jen o několik dní odložena

Cesta do Kazachstánu, kde se Putin měl sejít s prezidentem Nursultanem Nazarbajevem a jeho běloruským kolegou Alexandrem Lukašenkem, byla bez vysvětlení odvolána a nový termín nebyl oznámen. V kazašských médiích se objevily zprávy, že ruský prezident se zřejmě necítí dobře. Minsk událost nijak nekomentoval.

"Ve skutečnosti se šéfové tří států rozhodli odložit setkání v Astaně o několik dní," řekl Peskov, který jakékoli Putinovy zdravotní problémy popřel.

"Jakmile se na jaře objeví slunce a jaro je ve vzduchu, přichází únava," řekl Peskov v narážce na syndrom jarní únavy. "Někteří sní o rezignaci (šéfa ruské společnosti Rosněfť Igora Sečina), další o demisi vlády a jiní zase neviděli Putina několik dní v televizi," dodal. Také řekl, že Kreml bere zmíněnou únavu s klidem a bude s trpělivostí odpovídat na dotazy.

Putin má prý schůzky pořád, ne všechny ale veřejné

Peskov podle dalších ruských médií rovněž řekl, že Putin je v neustálém kontaktu s vládou, státními společnostmi a bankami. "Schůzky má pořád, ne všechny jsou ale veřejné," řekl. "Agenda je velmi nabitá, souvisí s krizemi a tak podobně," dodal.

Putinovi je 62, průměrný věk dožití ruských mužů je 65 let

Otázky o Putinově zdraví nicméně neutichají. Podle jedné z internetových spekulací, které na svém webu shrnul portál pjmedia.com, prezident utrpěl ischemickou cévní mozkovou příhodu. To je nejčastější případ mozkové mrtvice, která vzniká po embolii či trombóze.

Server pjmedia.com rovněž připomněl, že 62letý Putin se již svým věkem značně přiblížil k hranici průměrného dožití ruských mužů. Ti se podle Wikipedie dožívají jen lehce přes 65 let, zatímco u ruských žen je naděje na dožití o více než jedenáct let vyšší.

To, že v Kremlu něco není v pořádku, prý dokazuje i fakt, že ve středu nebyla formálně podepsána dohoda mezi Ruskem a gruzínskou odštěpeneckou Jižní Osetií. Dokument, který je podle Tbilisi krokem k anexi, byl předběžně podepsán v únoru, ale nyní bylo jeho formální stvrzení odloženo údajně s tím, že ne vše je zcela dopracováno. Jihoosetská delegace se o odkladu údajně dozvěděla až poté, co přicestovala do Moskvy.

O Putinově zdraví se spekulovalo již dříve

Novináři početných ruských státních médií sledují hlavu státu na každém kroku a tiskový odbor Kremlu obvykle neváhá o Putinových aktivitách široce informovat. Politik je v Rusku na vrcholu své popularity, po anexi ukrajinského Krymu se v očích vlasteneckých Rusů stal národním hrdinou.

Spekulace o Putinově zdravotním stavu se již v minulosti objevily. Na sklonku loňského roku americký bulvární New York Post napsal, že prezident zřejmě trpí rakovinou slinivky a že mu zbývají tři roky života. Kreml zprávu označil za nesmysl. Letos v únoru se zase na veřejnost dostala několik let stará studie Pentagonu, podle které byl ruský prezident možná postižen takzvaným Aspergerovým syndromem, což je forma autismu, která jej prý nutí uchovávat si "maximální kontrolu" nad překonáváním krizových situací.


 

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …