Vládní tahanice kolem protikuřáckého zákona. Jde ale ještě vůbec o zákon?

02.06.2016 17:17 | Zprávy

Vládní krize vyvolaná nepřijetím protikuřáckého zákona pokračuje. Ministři z koaliční vlády se navzájem obviňují z neznalosti a nekompetentnosti, naposledy tak například šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček u ČSSD a před ním lidovec Pavel Bělobrádek napadli ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Vládní tahanice kolem protikuřáckého zákona. Jde ale ještě vůbec o zákon?
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Protikuřácký zákon je zřejmě zapomenut, nikdy o něj možná ani nešlo a určitě v dalších neshodách ani nepůjde. Byla to jen rozbuška napjatých vztahů ve vládní koalici? Na tak zvaný protikuřácký zákon by se ale nemělo zapomenout. O co více ministerští úředníci tvrdili, jak moc je stála práce a úsilí, o to více napovídali, jak je špatný. Přes 240 pozměňovacích návrhů by se asi nesešlo u dobrého a vyváženého zákona?

I proto je dobře, že tzv. protikuřácký zákon nakonec nebyl přijat. Nikdo totiž po něm zvláště netoužil a nikomu v té podobě ani vyhovovat nemohl. Od začátku nebyl optimální, podle kritiků příliš rozsáhlý a komplikovaný, nevyvážený, neodpovídal zkušenostem z okolních zemí, řešil mnoho věcí najednou – cigarety, drogy, alkohol a ve svém výsledku nemohl dopadnout ani jinak.

Vznešený název – Zákon na ochranu veřejného zdraví naznačuje mnohé, obsah je ale daleko prostší. Snad i proto byl novináři zjednodušeně přejmenován na protikuřácký zákon, aby se o něm vůbec dalo diskutovat. Je to zákon jednostranně tvrdý, nevyvážený, rozděluje nekompromisně společnost na kuřáky a nekuřáky a nehledá práva druhé strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

kouření , legislativa , sněmovna , zákon , cigareta

autor: pas

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

Jak by se mohlo SPOLU udržet u moci? Jiří Pospíšil z TOP 09 v rozhovoru pro Deník.cz naznačil, že ce…