Vlády, zakročte! Neziskovka slaví deset let smlouvy, kterou ČR podepsala. Ale dojde na ní až...

10.05.2021 15:00 | Zprávy

Kontroverzní Istanbulská úmluva slaví desetileté jubileum. A neziskovka Human Rights Watch tlačí na členy Rady Evropy, aby ji ratifikovali. A spílá Turecku, že od ní ustoupilo, prý je to nebezpečné pro celý region. „Vlády by měly podniknout rychlé kroky k tomu, aby popřely dezinformace ohledně úmluvy, a aby bojovaly s nebezpečnými mýty a diskriminačními stereotypy, které podkopávají boj proti násilí na ženách,“ říká a dodává: „Klíčová výhoda úmluvy je, že nutí vlády zalepit díry v zákonné ochraně jistých skupin, například migrantů, kterým nebyl přidělen žádný statut, a dále leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů.“ Jenže podle Heleny Válkové to s ní není tak horké.

Vlády, zakročte! Neziskovka slaví deset let smlouvy, kterou ČR podepsala. Ale dojde na ní až...
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Není žádným tajemstvím, že se pandemie podepsala na duševním zdraví obyvatel a způsobila nárůst mnoha negativních jevů. Mezi nimi i domácího násilí. A mezinárodně působící neziskovka Human Rights Watch (HRW) tlačí vlády, aby schválili Istanbulskou úmluvu, a tvrdí, že její schválení pomůže. „Vlády by měly podniknout rychlé kroky k tomu, aby popřely dezinformace ohledně úmluvy, a aby bojovaly s nebezpečnými mýty a diskriminačními stereotypy, které podkopávají boj proti násilí na ženách,“ říká.

Ratifikaci neziskovka vyžaduje od členů Rady Evropy u příležitosti toho, že Istanbulské úmluvě je už deset let. „Úmluva ustanovuje robustní a právně zavazující standardy pro vlády pro prevenci násilí na všech ženách a dívkách, pro podporu obětí a pro pohnání viníků k odpovědnosti. Některé vlády svůj podpis stáhly nebo hrozí, že ho stáhnou, některé odmítly podepsat, ačkoliv stoupá počet nahlášených případů domácího násilí v období pandemie covidu-19,“ stěžuje si neziskovka.

Úmluvu ratifikovalo 33 členů Rady Evropy, 12 ji podepsalo, ale neratifikovalo. Dříve toto číslo bylo třicet čtyři, ale Turecko od smlouvy odstoupilo. Což dle neziskovky vyvolalo „rozsáhlou domácí i mezinárodní kritiku“ a jedná se o „bezprecedentní krok“. „Krok prezidenta Erdogana je krok zpět pro práva žen v zemi a jedná se o nebezpečí pro celý region,“ varuje Human Rights Watch. Turecké vládní síly prý ženy dostatečně nechrání a často dochází k jejich vraždám, tvrdí neziskovka.

Human Rights Watch také poukazuje na to, že úmluva „inkluzivní a důkladná“, a chrání i před stalkingem, sexuálním obtěžováním, vynucenými sňatky a vyžaduje, aby byla ochrana poskytována všem, bez rozdílu věku, sexuální orientace, etnicity nebo občanství (vstahuje se tedy i na migranty). „Klíčová výhoda úmluvy je, že nutí vlády zalepit díry v zákonné ochraně jistých skupin, například migrantů, kterým nebyl přidělen žádný statut, a dále leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů,“ uvádí HRW.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

7:25 Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

„Nesmí se zapomínat na oběti, které nám umožnily se vůbec narodit. Nesmí se zapomínat na ta strašná …