Vlastenci to byli! Schwarzenberg běduje, že stát nedal zámek Colloredo-Mansfeldům. Ti prý trpěli

25.05.2020 9:02

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se na svém facebookovém profilu vyjádřil k rozhodnutí Ústavního soudu, že český stát nevrátí Kristině Colloredo-Mansfeldové zámek Opočno. V té souvislosti chtěl připomenout několik dle jeho slov důležitých věcí.

Vlastenci to byli! Schwarzenberg běduje, že stát nedal zámek Colloredo-Mansfeldům. Ti prý trpěli
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Karel Schwarzenberg.
reklama

Otec Kristiny Colloredo-Mansfeldové a stejně tak i jeho bratři byli podle Schwarzenberga velcí vlastenci. "Po celou dobu se drželi české věci. Znal jsem je všechny. Jisté ale je, a to je tak trochu v rozporu s názorem Ústavního soudu, že Colloredo-Mansfeldové byli za protektorátu Němci zcela vyvlastněni zejména kvůli židovskému původu jejich babičky. Tedy, nebyla na ně uvalena pouze nucená správa, jako na nás, ale bylo jim vše zabaveno. Tím se ale soud, zdá se, odmítl zabývat," poznamenal Schwarzenberg.

Anketa

Vládnou Piráti hlavnímu městu Praze kvalitně?

2%
96%
hlasovalo: 12399 lidí

"Na každý pád přišli o všechno a Josef jezdil každý den za prací na kole do práce do Hradce Králové, aby alespoň uživil svou rodinu. Jeho žena nebyla Česka, byla z té situace zoufalá a naléhala na něho, aby požádal o německé občanství a pravda je, že to udělal. Nicméně, nesmíme zapomenout, a jak mi mnozí z okolí Opočna potvrdili, když jsem tam jezdil i během svých kampaní, Josef Colloredo se aktivně podílel během protektorátu na odboji proti nacistům. Jeho bratr Weikhart z Dobříše německé občanství odmítl a oba jsou společně se svým otcem podepsáni pod známým Prohlášením české šlechty v září 1939, ve kterém se přihlásili k českému národu. Josefův bratr Jeroným byl nuceně nasazen v brdských lesích a nejmladší Bedřich se v Londýně přihlásil k československé zahraniční brigádě. Jejich bratranec Franz Ferdinand byl stíhacím pilotem RAF, jeho Spitfire byl sestřelen nad severní Francií a je tam také pochován," popsal Schwarzenberg.

"Všichni byli po celý čas přesvědčenými odpůrci nacismu. A jejich strýc, před patnácti lety zesnulý Jindřich Kolowrat, jehož sestra byla matkou právě bratrů Colloredo, byl asi největší český vlastenec, kterého jsem znal. Ještě pamatuji, když beze slova pronajal Kolowratský palác za jednu korunu ročně Národnímu divadlu. A tak byli vychováni i bratři Colloredové. Chtěl jsem tedy jen připomenout postoje rodu Colloredo-Mansfeld během války a jak jsme se jim my odměnili," uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…