Vlček jako pravá ruka Rakušana spustil na sněmu: Voliče nezajímá falešný nacionalismus...

23.07.2022 14:12

Prvním místopředsedou hnutí STAN se stal Lukáš Vlček z Kraje Vysočina, favorit Víta Rakušana na tuto pozici. Jan Farský a Pavel Čížek se kandidatury vzdali. A s čím se vlastně Vlček své funkce ujímal? S kritikou dovnitř hnutí. „Dámy a pánové, my jsme stále nepochopili, že hrajeme první politickou ligu,“ nebral si servítky.

Vlček jako pravá ruka Rakušana spustil na sněmu: Voliče nezajímá falešný nacionalismus...
Foto: Screen ČT24
Popisek: 1. místopředseda STAN Lukáš Vlček

„Já začnu ten svůj projev trochu osobně. Poprvé jsem v tomto sále seděl v roce 2007 na Svazu měst a obcí. Začínal jsem jako starosta malého města na Vysočině, tu práci jsem dělal 14 let, dělal jsem ji rád, ale tu práci jsem opustil. To k tomu, jak se tady hovořilo o kumulaci funkcí,“ poznamenal Vlček s tím, že den má jen 24 hodin a lze dělat jen jednu funkci naplno a zároveň věnovat čas rodině. „Když jsem se stal poslancem, tak jsem také opustil post náměstka hejtmana, protože si myslím, že to je tak správně,“ pravil Vlček.

A dočkal se potlesku.

„My jsme v poslední době udělali řadu chyb, ale tento mimořádný sněm je důkazem, že se ke svým problémům stavíme a že to řešíme,“ pokračoval Vlček.

STAN by si podle něj měl položit otázku, kdo jsou voliči tohoto hnutí – a jak se chovat, aby se naplnilo očekávání těchto voličů. Podle Vlčka české voliče nezajímá falešný nacionalismus, ale zajímá je, kdo Česko reprezentuje. „Aby se nemuseli stydět za svého premiéra,“ podotkl 1. místopředseda hnutí.

„Naše voliče, přátele, zajímá, jestli mohou svobodně cestovat, svobodně podnikat, jestli jim fungují školy, zdravotnictví i sociální služby. Naše voliče zajímá, co dostanou za své daně,“ podotkl Vlček.

A pak uhodil na své spolustraníky.

„My už nejsme v Evropě vnímáni jako potížisti, ale jako někdo, kdo může být vzorem ostatním. Ale toto zastínily naše zbytečné chyby. Dámy a pánové, my jsme stále nepochopili, že hrajeme první politickou ligu. Nepodařilo se nám dokončit transformaci z regionálního úspěšného hnutí do strukturálně fungující politické síly se všemi svými nástroji a zázemím,“ zlobil se Vlček.

Zlobil se, protože je přesvědčen, že STAN má řadu výrazných tváří, má i dostatek dobrých nápadů, ale musí se naučit uvnitř lépe komunikovat. „A říkat i ty nepříjemné věci,“ podotkl Vlček. STAN by měl pořádat více ideových konferencí, své nápady důkladně probrat a pak je prosazovat.

Vlček věří, že STAN toto dokáže udělat, že dokáže postupovat jako tým, že má dost energie na prosazování nápadů... ale opravdu je prý třeba prosadit lepší vnitřní mechanismy ve fungování STAN.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Co říkáte na toto hodnocení?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-hodnoceni-prezident.A230126_141135_domaci_akp

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…