Vlivný evropský diplomat se obává nejhoršího. Pokud Západ vojensky nepodpoří Ukrajinu, zastaví se prý povstalci až v Oděse. A možná půjdou ještě dále

24.02.2015 19:29

Bývalý švédský premiér a přední evropský diplomat Carl Bildt kritizuje diplomaty za jejich odmítání vojenského řešení krize na Ukrajině. Bildt je přesvědčen, že by Západ měl Ukrajině poskytnout omezenou vojenskou podporu.

Vlivný evropský diplomat se obává nejhoršího. Pokud Západ vojensky nepodpoří Ukrajinu, zastaví se prý povstalci až v Oděse. A možná půjdou ještě dále
Foto: Hans Štembera
Popisek: Připomínka prvního výročí událostí na Majdanu v Kyjevě. Na Václavském náměstí v Praze se sešlo kolem 200 lidí s kříži symbolizující padlé, tzv. Nebeskou setninu
reklama

Podle Bildta se stalo jakousi mantrou mezi diplomaty, že neexistuje vojenské řešení konfliktu na Ukrajině. "Přitom i přes nedávno uzavřené příměří v Minsku se na východní Ukrajině stále bojuje. Zkušenosti z Debalceve a dalších ohnisek konfliktu ukazují, že je nejvyšší čas zvážit právě i tolik odmítané vojenské řešení,“ píše bývalý švédský premiér v úvodu svého komentáře. Poukazuje přitom na postoje tří vlivných amerických think tanků, které nedávno vyzvaly americkou vládu, aby Ukrajině poskytla vojenskou pomoc. "Evropské vlády však zatím přílišnou vůli pro tento krok neprojevují,“ kritizuje Bildt.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Bildt však zároveň připouští, že přímo konfrontace s Ruskem nepředstavuje optimální řešení. Připomíná události z loňského roku, kdy se zdálo, že proruští separatisté ztrácejí půdu pod nohama. "Kreml však v té chvíli poslal na Ukrajinu své speciální jednotky a separatisté s touto podporou dokázali zvrátit beznadějnou situaci ve svůj prospěch. Ukrajinská armáda poté neměla šanci,“ zmiňuje Bildt. To podle jeho názoru ukazuje, že Rusko udělá vše pro to, aby zabránilo porážce povstalců. "Z toho je patrné, že šance Ukrajiny na získání opětovné kontroly nad Donbasem jsou mizivé,“ konstatuje Bildt.

Separatisté dle Bildta chtějí díky podpoře Ruska ovládnout Donbas a Nové Rusko, jež se rozprostírá podél celého pobřeží Černého moře až do Oděsy. Je prý pravděpodobné, že někteří povstalci sní o přímém pochodu na Kyjev. "Pokud chceme zabránit tomuto černému scénáři, je třeba vést s Moskvou dialog. Stejně tak je nutné udržovat v chodu i sankce, aby bylo Rusku zřejmé, že za pokračování v agresi ponese i nadále následky. Věřit však pouze v diplomatický dialog a sankce je až příliš optimistické,“ je přesvědčen přední evropský diplomat.

Vzhledem k obavám z dalších kroků separatistů je podle něho rovněž nutné uvažovat o pomoci Ukrajině v oblasti zabezpečení její obrany. "Bezpečnostní experti by měli přesně určit, jaké kroky by mohl Západ učinit, aby mohla Ukrajina efektivněji bránit své území. Německá kancléřka Angela Merkelová a ostatní mají jistě pravdu, když tvrdí, že neexistuje čistě vojenské řešení krize na Ukrajině. Ale zkušenosti nám nyní ukazují, že stejně tak neexistuje čistě diplomatické řešení. Naději na trvalé politické řešení musí přinést takové kroky, které omezí možnost separatistů a jejich ruských podporovatelů pokračovat v další agresi proti Ukrajině,“ tvrdí Bildt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…