Vlivný ukrajinský komentátor si opět nebere servítky: Rusko musí dostat pěstí do zubů, před jedenácti lety jsme dostali první varování

04.10.2014 6:29

Vojenský analytik a vlivný ukrajinský bloger Dmitrij Tymčuk připomíná jedenáct let starý incident mezi Ruskem a Ukrajinou a vyzývá ukrajinskou vládu, aby za žádných okolností nesnižovala výdaje na armádu.

Vlivný ukrajinský komentátor si opět nebere servítky: Rusko musí dostat pěstí do zubů, před jedenácti lety jsme dostali první varování
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
reklama

Anketa

Vadí vám, že Zeman na konferenci pořádané Putinovým oligarchou rusky vyzval ke zrušení sankcí proti Rusku?

hlasovalo: 29865 lidí

„Přesně před jedenácti lety se Rusko pokusilo ukrást část ukrajinského území, když začalo stavět hráz z ruského regionu Krasnodar směrem k ukrajinskému ostovu Tuzla. Svoj záměr zdůvodnili Rusové tím, že před rokem 1925 byl ostrov součástí ruského poloostrova Taman a oddělil se od něj v důsledku silné bouře. Takže si je podle svých slov jen chtěli vzít zpět. Tehdy se celá tato záležitost vyřešila bez ozbrojeného konfliktu,“ píše v úvodu Tymčuk.

„Je to celkem logické. Jakmile si jeden stát začne brousit zuby na území jiného státu, nepřestane, dokud nedostane pěstí do zubů. To samé v bleděmodrém se děje i dnes. Proto bychom si měli tyto zkušenosti zapamatovat. Bez ohledu na výsledek současné krvavé ságy. I když se v budoucnu dostaneme třeba i do ještě horší ekonomické situace a budeme čelit obrovským sociálním problémům, nesmíme snižovat výdaje na armádu. Dost na tom, že jsme přišli o Krym a dost možná přijdeme i o Donbas,“ upozorňuje Tymčuk.

„Druhou nepříliš pozitivní zprávou je skutečnost, že se ruská vojska i nadále shromažďují u hranic s Ukrajinou. Byly tam nasazeny nové sabotážní a průzkumné skupiny a můžeme očekávat, že v nejbližších hodinách proniknou na ukrajinské území. Dnes ráno jsme rovněž obdrželi informace o rozmístění ruských raketových systému poblíž hranic. Jejich záměr je jasný. Z pozic u osady Petrovka mohou dostřelit pouze na území kontrolované separatisty. Tudíž budou dál ničit domy mírumilovných civilistů a drze prohlašovat, že má tyto zločiny na svědomí ukrajinská armáda,“ varuje Tymčuk.

Celý článek v angličtině najdete ZDE

„Přejděme však raději k příznivějším zprávám. Ve Slavjansku místní aktivisté zablokovali radnici, když protestovali proti jmenování členů Strany regionů Radčenka a Ljacha náměstky starosty. Aktivisté byli podporování členy Sičského dobrovolnického pluku. Radčenko byl šéfem policie na Krymu na konci Janukovyčovy éry. Ten chlap s úsměvem na tváři předal krymskou policii ruským okupantům a poté uprchl do rodného Slavjansku, aby i zde pokračoval ve své špinavé práci. S několika aktivisty jsem mluvil a ti mi řekli, že kdyby nebyli pod ochranou Sičského dobrovolnického pluku, Radčenkova banda by je klidně postřílela. Držte se, chlapi. Váš boj v zámezí není o nic méně důležitější než boje v přední linii. Přeji vám mnoho zdaru,“ vzkazuje na dálku Tymčuk.

„V této souvislosti bych se chtěl zeptat ukrajinské vlády, jestli bychom ještě stále měli uvažovat o návratu Janukovyče do jeho úřadu? Nebo konečně začneme dělat všechno proto, aby se on ani jeho nohsledi už nikdy nedostali k moci,“ táže se v nadsázce Tymčuk.

„Za pozitivní zprávu rozhodně považuji i to, že Národní garda obdržela 100 kusů nového vojenského vybavení a koupě dalších 500 kusů se plánuje. Konkrétně už byly pořízeny kamiony, obrněná vozidla a členové Národní gardy by snad v příštím týdnu měli dostat i zimní oblečení. Nedostatek vybavení je hlavním problémem naší armády, takže i těch 100 kusů představuje změnu k lepšímu. Sice lehce pochybuji, jestli to zimní oblečení chlapci dostanou tak brzy, ale nechme se překvapit,“ vyjadřuje Tymčuk své pochybnosti.

„Třetí dobrou zprávu je výsledek hlasování v Radě Evropy. Drtivou většinou hlasů byly odmítnuty snahy Ruska přidat do Mírové rezoluce zmínku o tom, že na Ukrajině se objevují „rostoucí nacistické tendence“. Jednoduše řečeno, ruská velvyslankyně Olga Kozakovová, která přijela z nacistického státu, všechny přítomně zaskočila, když mluvila o „znepokojení nad rostoucí aktivitou neonacistických organizací na Ukrajině“. Tedy v zemi, která se stala obětí Putinovy agrese,“ uzavírá Tymčuk.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…