Vnitro chce letos dokončit zásadní audit. Jde o uprchlíky a terorismus

02.01.2016 8:56

Ministerstvo vnitra chce v letošním roce dokončit bezpečnostní audit Česka. Materiál by se měl zabývat terorismem, migrací, domácím extremismem, ekonomickou stabilitou, energetickou nezávislostí nebo vlivem cizích mocností na českém území. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo. Podle vnitra jde o jedno ze zásadních témat letošního roku.

Vnitro chce letos dokončit zásadní audit. Jde o uprchlíky a terorismus
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR
reklama

O národní bezpečnostní audit loni v listopadu požádal premiér Bohuslav Sobotka v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě. "Ministerstvo vnitra vytvoří skupinu, která v krátké době připraví materiál schopný posoudit odolnost ČR a navrhnout potřebná opatření v nejrizikovějších oblastech," uvedlo ministerstvo vnitra.

Materiál by měl podle resortu přinést přehled o schopnostech státu odolávat hrozbám v nové bezpečnostní situaci. Má prověřit také legislativu a nejrizikovější oblasti. Podle ministra vnitra Milana Chovance by se na analýze měli podílet i bezpečnostní experty z vnějšku, jako jsou třeba odborníci z vysokých škol. Materiál by chtěl mít celý hotový do konce roku.

První část bezpečnostního auditu byla dokončena již v minulém roce. Její součástí bylo zavedení čtyř stupňů ohrožení, které mají jasně stanovit rozsah opatření, která stát zavádí. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou. Nula znamená ideální stav, jednička stupeň zvýšené bdělosti, dvojka blíže neurčené riziko směřující vůči Česku a trojka vysokou míru jistoty, že se něco stane.

Vláda by měla o změně stupně rozhodovat na návrh Společné zpravodajské skupiny, která slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb. V případě potřeby okamžité reakce může o zvýšení stupně rozhodnout ministr vnitra, vláda pak ale musí jeho rozhodnutí do tří dnů potvrdit nebo stupeň zrušit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…