Vnitrostranické referendum ČSSD prý může pro Sobotku dopadnout velmi zle. Noviny zjistily více

12.07.2014 13:44

Do konce července by se mělo uskutečnit přelomové referendum uvnitř ČSSD. MF Dnes ale přichází s informací, že z Lidového domu jsou slyšet obavy o jeho úspěšnost. V době dovolených je prý možné, že nebude hlasovat alespoň čtvrtina straníků, aby bylo možné referendum uznat. Sobotkovy plány na modernizaci strany by tak vzaly za své. Počet nevyzvednutých obálek může také ukázat, kolik členů má ČSSD jen fiktivně.

Vnitrostranické referendum ČSSD prý může pro Sobotku dopadnout velmi zle. Noviny zjistily více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

Už koncem tohoto měsíce se prý ukáže, jestli se šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi podaří prosadit reformu strany. Všichni členové ČSSD mají do té doby možnost ve vnitrostranickém referendu odpovědět na zásadní otázky a rozhodnout tak o nové podobě sociální demokracie. Jenže podle deníku MF Dnes se v Lidovém domě objevují pochybnosti o tom, zda bude hlasovat dostatečný počet členů. Referendu nepřeje roční období, mnoho lidí je právě nyní mimo republiku nebo vůbec na prázdninách, a to prý může počet hlasujících významně ovlivnit.

Aby prošly návrhy, pak musí hlasovat alespoň čtvrtina z 22,5 tisíce straníků. Jenže sami sociální demokraté se obávají, že si jejich kolegové vůbec nevyzvednou na poště doporučené dopisy a referenda se tak neúčastní a celá Sobotkova modernizace zkrachuje.

Problémy s černými dušemi existují

Další nechtěný vedlejší výsledek referenda vidí poslanec Jaroslav Foldyna. Domnívá se, že odhalí černé duše. Obává se totiž, že nevyzvednuté obálky ukážou, jak moc členů je v ČSSD zapsáno jen fiktivně.

MF Dnes uvádí, že už dnes v Lidovém domě řeší, co si počnou s těmi nevyzvednutými obálkami. „Bude to pro nás signál k možné přeregistraci,“ přiznal prý místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec.

Hašek odmítá, že by referendum nějak mařil

Na účastníky hlasování čekají tři otázky. Ta první se jeví snad jako nejdůležitější, protože by měla zajistit omezení moci kmotrů a regionálních bossů, a naopak vtáhnout do rozhodování všechny členy. Měli by proto teď v referendu odpovědět, zda souhlasí s tím, aby o kandidátkách nově rozhodovali v přímém hlasování všichni členové strany v příslušném volebním obvodu.

Měli by také říct, jestli jsou pro to, aby podle stanov alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do krajských a sněmovních voleb tvořily ženy, a zda má ČSSD navrhnout zákonné omezení kumulace placených veřejných funkcí.

Sobotkův stranický rival Michal Hašek už dopředu prý odmítá nařčení, že by nějak úmyslně mařil referendum. Objevují se totiž hlasy, že třeba se Zdeňkem Škromachem referendum zesměšňují. „To mi připadá jako účelový plivanec a vytváření alibi pro případ, že bude nízká účast spolustraníků v době letních prázdnin a dopředu se hledá pachatel. Vždy jsem podporoval prvky přímé demokracie,“ cituje MF Dnes Michala Haška.

Šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka opakovaně dal najevo, že jde historický okamžik v životě strany. „Jiné velké strany nedávají svým řadovým členům takovou možnost mluvit do závažných otázek,“ míní Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Starosta, který poznal Piráty: Říkal jsem si, že mi to není příjemné. A to nejsem žádná konzerva

16:38 Starosta, který poznal Piráty: Říkal jsem si, že mi to není příjemné. A to nejsem žádná konzerva

„Piráti jsou zástupci městských liberálů a jsou trochu víc doleva, ale ne tolik, kolik se o nich řík…