Voda, elektrika, TV, splachovací WC. Dílo komunistů. Řekl kdo? Hodně nečekané

15.03.2021 10:24

Většina zástupců demokratických stran se shodne, že se dnes v České republice žije lépe, než za časů kdy nad touto zemí panovali komunisté. Herní vývojář Daniel Vávra, autor světoznámé hry Kingdom Come: Deliverance však sáhl k jednomu srovnání, které politiky vládnoucí v této zemi po roce 1989 pravděpodobně nepotěší. Nahlédněte.

Voda, elektrika, TV, splachovací WC. Dílo komunistů. Řekl kdo? Hodně nečekané
Foto: repro Youtube
Popisek: Slavný Čech Daniel Vávra jako youtuber

Právě dnes si připomínáme 82. výročí vpádu armád nacistického Německa do zbytku okleštěného Československa. Zdrcený prezident Emil Hácha tehdy oznámil, že zbytek země předává pod ochranu Hitlerovy říše.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6673 lidí

Když válka skončila, lidé chtěli začít znovu žít, chtěli se mít líp, něco vybudovat. A právě tohoto nadšení pro budování republiky si všiml vývojář počítačových her Daniel Vávra, který spolu s kolegy dosáhl velkého úspěchu při vývoji hry Kingdom Come: Deliverance. Všímá si toho, jak lidí budovali nové bytové domy, nové přehrady a další velké projekty.

„Lidé tehdy opravdu tuhle budovatelskou náladu měli. Skončila válka a chtěli začít znova a líp. A taky toho po té válce opravu hodně udělali. Bylo by zajímavé udělat srovnání, co se všechno vybudovalo v letech 1945–1968 a co se vybudovalo po roce 1989. Je to super zajímavé i proto, že člověk si uvědomí kontext tehdejší doby. Dnešní (i mnou nenáviděné vesnické bytovky), dostávají zcela jiný rozměr, když si uvědomíte, že lidé žijící v bídných chalupách bez vody a elektriky najednou dostali baráky s teplou vodou, elektrikou, televizí, prádelnou a splachovacím záchodem, na který se nemusí na mráz. Když člověk zjistí, že v Letňanech byla až někdy do šedesátých let obří chudinská kolonie, kde lidé žili na černo v domech z vlnitého plechu a komunisté je postupně stěhovali do vedle vznikajícího sídliště, najednou vám to trochu pohne s nenávistí k hnusným panelákům,“ napsal Vávra na sociální síti Facebook.

Daniel Vávra o komunistech

Dnes se Česká republika nachází v nejhlubší ekonomické a zdravotní krizi od konce druhé světové války. Vláda Andreje Babiše nezvládá boj s pandemií a ve spojitosti s nemocí covid-19 rostou počty zemřelých nejrychleji od konce druhé světové války.

Nabízí se otázka, zda v sobě lidé po zvládnutí pandemie najdou podobnou chuť postavit republiku znovu na nohy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…