Vojenská policie vyšetřuje únik informací o tajné operaci vojáků

29.10.2018 19:17

Vojenská policie zahájila úkony v trestním řízení v souvislosti s případným únikem informací do médií, který se týkal tajné operace v Afghánistánu. Čeští vojáci podle něj společně s koaličními silami zaútočili na pachatele srpnového atentátu na české vojáky. Ministr obrany Lubomír Metnar o vývoji informoval premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to dnes sdělil Metnar. Více záležitost kvůli utajování nechce komentovat.

Vojenská policie vyšetřuje únik informací o tajné operaci vojáků
Foto: kpt. Monika Sochová
Popisek: Skupina psovodů se psy po přepravě vrtulníkem

Lidové noviny před dvěma týdny napsaly, že české speciální síly se podílely na útoku na extremisty zapojené do srpnového atentátu na české vojáky. Při akci byl podle deníku zabit jeden pachatel a další zajat, podle České televize bylo mrtvých a zajatých víc. Odborníci únik informací kritizovali. Mohl podle nich ohrozit bezpečnost vojáků v Afghánistánu. Metnar nechal únik prošetřit Vojenskou policií, Vojenským zpravodajstvím a bezpečnostním odborem Ministerstva obrany. Čas jim dal do minulého pátku.

„Příslušné složky Ministerstva obrany na základě mého pokynu celý týden prověřovaly případný únik informací. K objasnění zjištěných skutečností zahájila Vojenská policie úkony v trestním řízení,“ sdělil Metnar ČTK. „V tomto duchu jsem informoval pana premiéra. Vzhledem k tomu, že celý proces probíhá v utajovaném režimu, nebudeme a ani nemůžeme případ více komentovat,“ dodal.

Denník N dnes uvedl, že na vyšetřování Vojenské policie dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ale nechtěla s ohledem na citlivost a zvláštní režim informací případ komentovat.

Okolnostmi případu se zabýval minulý týden i sněmovní branný výbor. Přijal usnesení, že koaliční operace speciálních sil v Afghánistánu byla v souladu s mandátem pro působení českých vojáků v zahraničí. Podle předsedkyně výboru Jany Černochové (ODS) byla část informací zveřejněných v médiích nepravdivá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …