Vojtěch Filip účtuje: Starosta Novotný? S tím se nebudu špinit. K dialogu s hlupákem se nesnížím

09.05.2020 9:59

„Jsou tu skupiny lidí, které usilují, abychom se s Ruskou federací rozhádali,“ myslí si předseda KSČM Vojtěch Filip, který v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes upozorňuje, že na řízenou destrukci vztahů s Ruskem doplatíme. V souvislosti s připomínkou 75 let od konce druhé světové války také hovořil o snaze přepsat historii.

Vojtěch Filip účtuje: Starosta Novotný? S tím se nebudu špinit. K dialogu s hlupákem se nesnížím
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda komunistů Vojtěch Filip/ Řeporyjský starosta Pavel Novotný

„Bohužel, naplňuje se scénář, který byl v roce 1985 napsán ve Spolkové republice Německo s prostým názvem: Jak zbavit německý národ zodpovědnosti za druhou světovou válku,“ komentuje předseda komunistů spory o výklad výsledků druhé světové války. „Česká republika a český národ by měly setrvat na tom, že byly na vítězné straně, že není poraženým,“ dodává.

Neznalost historie podle něj projevuje i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), když říká, že sovětští vojáci nenesli hlavní zásluhu za osvobození Prahy, protože Rudá armáda přijela do fakticky osvobozeného města. „Říkat, že Rudá armáda přišla do Prahy až po skončení bojů, prostě není pravda. Protože skupina německých vojsk, když je Američané na demarkační čáře nepřijali, začala vlastní boj. Přestože znali rozkaz o bezpodmínečné kapitulaci a odzbrojení,“ zdůraznil.

Zopakoval své tvrzení, že pomník vlasovcům v pražských Řeporyjích pokládá za oslavu fašismu. „Ruská osvobozenecká armáda, jak se ty jednotky jmenovaly, byla fašistická armáda. Považuji je za součást zrůdného fašistického teroru, který se podílel na vyvražďování Čechů. A nemám žádný důvod jim vzdávat úctu,“ řekl Filip svůj názor.

Řeporyjský starosta Pavel Novotný z ODS ho za to označil za „lháře a bolševickou svini, která za jejich režimu udávala lidi za peníze Státní bezpečnosti“. „Když budu déle než jednu minutu mluvit s hlupákem, bude to dialog dvou hlupáků. K tomu se nesnížím. Samozřejmě mohu uvažovat o žalobě, ale nemyslím si, že je pan Novotný člověk, se kterým bych se měl špinit,“ sdělil Filip.

Anketa

Chcete, aby byl Pavel Novotný zvolen poslancem PS PČR?

4%
96%
hlasovalo: 27171 lidí
Komentoval zprávy rezonující českou veřejností o údajném ruském agentovi s diplomatickým krytím, který přijel do Česka s ricinem v kufříku, pročež jsou starosta Řeporyjí Pavel Novotný, pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář pod policejní ochranou. „Myslím, že jsou tu skupiny lidí, které usilují, abychom se s Ruskou federací rozhádali. To je evidentní a řízený proces,“ upozornil Filip.

To pro nás může být velmi nebezpečné. „Protože ztráta zahraniční orientace všemi azimuty znamená, že si zavřeme cestu na dobré obchodní i lidské jednání. A to, myslím, pro nás není dobré,“ podotkl Filip.

A že mají zmínění tři komunální politici policejní ochranu kvůli aktivitám Rusů, to je prý hlavně věc policie. „Nijak to nezpochybňuji. Ale vycházím z toho, jak na glosu v Respektu reagovali bezpečnostní experti, kterých si vážím,“ uvedl předseda KSČM.

„Například Andor Šándor, kterého lze těžko spojovat s KSČM, když dělal bezpečnostního poradce Mirku Topolánkovi. On říkal, že ta konstrukce má řadu vad a ta glosa v Respektu je až směšná,“ dodal Filip na závěr s tím, že neměl žádný důvod generálu Šándorovi nevěřit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…