Vojtěch zásadně změnil pravidla pro nošení roušek. Ve školách a obchodech jenom podle semaforu

20.8.2020 5:32 odp.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na mimořádné tiskové konferenci ohlásil další změny v povinnosti nošení roušek, která má nastat od 1. září. „Debata prošla nějakým vývojem od pondělí. Je to poměrně zásadní změna, a proto jsme se k tomu dnes opět vrátili a došli jsme k úpravě toho mimořádného opatření,“ prohlásil Vojtěch. Po vlně kritiky zmírnil plošné nošení roušek ve školách nebo v obchodech, kde se bude situace řídit podle epidemiologické situace v regionu. Zůstává povinnost roušek v hromadné dopravě nebo na úřadech.

Vojtěch zásadně změnil pravidla pro nošení roušek. Ve školách a obchodech jenom podle semaforu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

„Víte, že jsme vydali mimořádné opatření k nošení roušek od 1. září, ke kterému jsme přistupovali skutečně preventivně. Na druhou stranu na základě možností chytré karantény, semaforu a dalších možností, které máme, jsme schopní reagovat velmi promptně a rychle,“ řekl Vojtěch na úvod s tím, že nastanou změny.

„Debata prošla nějakým vývojem od pondělí. Je to poměrně zásadní změna, a proto jsme se k tomu dnes opět vrátili a došli jsme k úpravě toho mimořádného opatření,“ prohlásil Vojtěch. „Půjde spíše o lepší zacílení na místa, kde vnímáme to nebezpečí nejvíce,“ dodal s tím, že nadále bude platit povinnost nošení roušek na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v hromadné dopravě a ve volebních místnostech.

Po intenzivní debatě tým kolem Vojtěcha změnil původní nařízení o nošení roušek ve školách nebo v obchodech. „Nebudeme to nakonec řešit plošně, ale na základě semaforu. Pokud někde dojde ke zhoršení epidemiologické situace, jsme schopní promptně reagovat,“ zopakoval Vojtěch.

K provozům poskytujícím služby a zboží jako obchody, kadeřnictví a podobně se chce Vojtěch a jeho tým vrátit na konci září a znovu zvážit možná plošná opatření. „Uvidíme, jak bude v září probíhat celá situace, až se lidé začnou po prázdninách více stýkat, ale takto je to finální rozhodnutí a toto je ta kompromisní změna,“ dodal Vojtěch.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO), který se na rozhodnutí podílel, doplnil, že semafor pro školy bude zveřejňován vždy v pátek, aby se škola stihla na nadcházející pracovní týden připravit. „Jsem připraven pokyny školám zasílat a aktualizovat, ale dovolím si využít tuto situaci, abych apeloval na individuální zodpovědnost vás všech, protože bez ní to ani chytrá karanténa nemůže zvládnout,“ dodal Plaga.

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jma

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…