Vojtěch zásadně změnil pravidla pro nošení roušek. Ve školách a obchodech jenom podle semaforu

20.08.2020 17:32

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na mimořádné tiskové konferenci ohlásil další změny v povinnosti nošení roušek, která má nastat od 1. září. „Debata prošla nějakým vývojem od pondělí. Je to poměrně zásadní změna, a proto jsme se k tomu dnes opět vrátili a došli jsme k úpravě toho mimořádného opatření,“ prohlásil Vojtěch. Po vlně kritiky zmírnil plošné nošení roušek ve školách nebo v obchodech, kde se bude situace řídit podle epidemiologické situace v regionu. Zůstává povinnost roušek v hromadné dopravě nebo na úřadech.

Vojtěch zásadně změnil pravidla pro nošení roušek. Ve školách a obchodech jenom podle semaforu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

„Víte, že jsme vydali mimořádné opatření k nošení roušek od 1. září, ke kterému jsme přistupovali skutečně preventivně. Na druhou stranu na základě možností chytré karantény, semaforu a dalších možností, které máme, jsme schopní reagovat velmi promptně a rychle,“ řekl Vojtěch na úvod s tím, že nastanou změny.

„Debata prošla nějakým vývojem od pondělí. Je to poměrně zásadní změna, a proto jsme se k tomu dnes opět vrátili a došli jsme k úpravě toho mimořádného opatření,“ prohlásil Vojtěch. „Půjde spíše o lepší zacílení na místa, kde vnímáme to nebezpečí nejvíce,“ dodal s tím, že nadále bude platit povinnost nošení roušek na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v hromadné dopravě a ve volebních místnostech.

Po intenzivní debatě tým kolem Vojtěcha změnil původní nařízení o nošení roušek ve školách nebo v obchodech. „Nebudeme to nakonec řešit plošně, ale na základě semaforu. Pokud někde dojde ke zhoršení epidemiologické situace, jsme schopní promptně reagovat,“ zopakoval Vojtěch.

K provozům poskytujícím služby a zboží jako obchody, kadeřnictví a podobně se chce Vojtěch a jeho tým vrátit na konci září a znovu zvážit možná plošná opatření. „Uvidíme, jak bude v září probíhat celá situace, až se lidé začnou po prázdninách více stýkat, ale takto je to finální rozhodnutí a toto je ta kompromisní změna,“ dodal Vojtěch.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO), který se na rozhodnutí podílel, doplnil, že semafor pro školy bude zveřejňován vždy v pátek, aby se škola stihla na nadcházející pracovní týden připravit. „Jsem připraven pokyny školám zasílat a aktualizovat, ale dovolím si využít tuto situaci, abych apeloval na individuální zodpovědnost vás všech, protože bez ní to ani chytrá karanténa nemůže zvládnout,“ dodal Plaga.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…