Volba do Rady ČT: Buď nám něco dáte, nebo to zablokujeme, vzkazuje KDU-ČSL

14.06.2021 7:11

Lidovecký poslanec Jan Bartošek vysvětlil, proč tak tvrdě vystupuje proti volbě nových členů Rady ČT a jiných podobných institucí. Mocenské uskupení ANO, SPD a komunistů si nesmí myslet, že může vyhrávat 10:0! Musíme dostat prostor, jinak budeme dál jednání blokovat.

Volba do Rady ČT: Buď nám něco dáte, nebo to zablokujeme, vzkazuje KDU-ČSL
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek

V tomto týdnu má v Poslanecké sněmovně proběhnout jednání o 4 nových členech Rady ČT. Ty se zatím nepodařilo zvolit, protože opozice jednání blokuje. Lidovecký poslanec Jan Bartošek v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětlil, co opozici tak vadí a za jakou cenu je ochotna ustoupit od svého tlaku. Mohlo by se totiž také stát, že do voleb noví členové zvoleni nebudou. Pokud většina alespoň trochu neustoupí menšině.

„Protože mocenské uskupení ANO, SPD a komunisti mají pocit, že personální volby v Poslanecké sněmovně musejí vyhrávat 10:0. Oni samozřejmě mají většinu, to musíme respektovat. Na druhou stranu není možné, aby nás v personálních volbách úplně vygumovali. Na to my odmítáme přistoupit, protože v ten moment bude mít v jednotlivých institucích - netýká se to jen Rady České televize, kontrolní roli pouze jedno mocenské uskupení, a to je špatně. I v komunální politice se ctí, že opoziční strany mají zástupce, aby měly informace a byly u toho,“ uvedl Bartošek.

„Chceme, aby koalice Spolu měla jedno jméno a koalice Pirátů a STAN také svoje jméno a dvě jména že by potom případně šla za koaličními stranami. Jak by si ta další dvě místa koalice podělila, je nám jedno. Sociální demokracie nicméně jasně řekla, že chce, aby ji reprezentovalo jedno jméno. SPD a komunisti vlastně vytlačili sociální demokracii z jakýchkoli dohod,“ prozradil, čeho chce dosáhnout. Uvedená koalice Babišova ANO, sociální demokracie, KSČM a Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie už podle Bartoška ukázala svou sílu při obsazování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Teď je podle Bartoška čas, aby mohla svůj hlas projevit také opozice.

Pokud ten prostor nedostane, bude jednání zdržovat tak dlouho, dokud podzimní volby nezmění poměry sil ve Sněmovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…