Volba prezidenta je důležitá asi jako volba do krajů, ukázal průzkum

27.1.2012 6:57 odp.

Podle nového průzkumu nepovažují Češi volbu prezidenta za až tak důležitou. Nejdůležitější je prý obsazení obecních zastupitelstev. Poté volby do Poslanecké sněmovny. Volba prezidenta se nachází na stejné příčce jako volby do zastupitelstev krajů.

Volba prezidenta je důležitá asi jako volba do krajů, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Klaus před novoročním projevem

Podle průzkumu agentury STEM nejsou volby prezidenta až tak důležité. V průzkumu se bodovaly jednotlivé volby podle důležitosti a 42 procent považuje za velice důležité (nejvyšší počet bodů) komunální volby. Následují volby do Poslanecké sněmovny s 38 procenty lidí, kteří jim udělili vysokou prioritu.

Až na pomyslném třetím místě se nachází volby prezidenta, kterým dalo nejvíce bodů 35 procent lidí. Nejméně důležité jsou podle lidí volby do Senátu a Evropského parlamentu.

„Skutečná volební účast je s touto deklarovanou důležitostí v zásadě v korelaci – ukazuje se však, že voliče přitáhne k urnám zřejmě i intenzivní předvolební kampaň,“ píše agentura.

Za posledních deset let se prý výsledky tohoto průzkumu nijak výrazně nemění. Graf se v poslední době zvýšil pouze u volby prezidenta, se kterou souvisí i přímá volba, a také postupně u Senátu. „Došlo k tomu zejména v letech nestabilní vlády s křehkou většinou v poslanecké sněmovně, kdy horní komora parlamentu měla reálnou šanci korigovat některé zákony, neboť sněmovna je nedokázala absolutní většinou 101 poslanců přehlasovat,“ píše STEM.

Celá zpráva ZDE

Po počáteční euforii prý také poklesl přikládaný význam volbám do evropského parlamentu. V těch byla posléze také velice nízká účast u voleb. Nejvyšší reálná účast je u voleb do Poslanecké sněmovny, i když lidé deklarují, že více důležitá jsou podle nich obecní zastupitelstva.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…