Volby: To je bomba! Nad tímto výsledkem si Miloš Zeman rád nalije panáka

08.10.2016 15:28

Volby nových členů horní komory parlamentu nabízejí ve třetině senátorských obvodů často velmi zajímavé souboje. Již první sčítání ukázalo množství pozoruhodných kandidátů, z nichž nejvýraznější byl zmocněnec vlády pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala, atakující přímý postup. Někdejší ministr v Rusnokově "zemanovské" vládě je každopádně na nejlepší cestě do Valdštejnského paláce.

Volby: To je bomba! Nad tímto výsledkem si Miloš Zeman rád nalije panáka
Foto: archiv
Popisek: Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj a poradce prezidenta Miloše Zemana
reklama

Senátní volby jsou sledované zejména v některých obvodech. Na Praze 6, kde proti sobě kandidovalo hned několik veřejně známých osobností, se zatím situace rýsuje nejlépe pro nejméně známého z nich. Místo Vlastimila Harapese, Františka „Čuňase“ Stárka nebo Václava Bělohradského tak zatím vítězí Jiří Růžička, ředitel gymnázia kandidující za TOP 09. S výrazným náskokem a více než 40 procenty po polovině sečtených hlasů vládne, Bělohradský nejspíš postoupí do druhého kola, ale s úctyhodným odstupem a ziskem 16 procent.

V dalších pražských obvodech triumfuje například exministryně spravedlnosti Helena Válková. Celkem se daří i obhajujícím senátorům, a to jak z ČSSD (Zdeněk Škromach), Severočechů (Jaroslav Doubrava a Alena Dernerová), STAN (Jan Horník) a dokonce i ODS (Veronika Vrecionová, Tomáš Jirsa, Miloš Vystrčil, Jiří Oberfalzer), kteří se drželi po hodině sčítání na prvním místě.

Naopak se nedařilo ambiciózním kandidátům protiimigračních stran a hnutí. Martin Konvička, Petr Hampl, Petr Štěpánek ani Alena Vitásková nepřekonávali deset procent, o dalších kandidátech ani nemluvě.

Nejvýraznější náskok ovšem v průběhu sčítání měl někdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Ten působil v Rusnokově vládě vytvořené prezidentem Zemanem. Nyní dokonce překonával padesátiprocentní hranici, která by znamenala přímý postup z prvního kola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

7:30 Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

ROZHOVOR 100 milionů imigrantů z Afriky? To je ještě hodně optimistický odhad, varuje významný slove…