Volby na východě Ukrajiny údajně vyhráli dosavadní lídři separatistů

3. 11. 2014 6:35

V nedělních volbách na separatistickém východě Ukrajiny, které neuznává Kyjev ani západní země, se potvrzuje posílení pozic tamních současných povstaleckých lídrů. Podle odhadů hlasovalo pro lídra Luhanské lidové republiky Igora Plotnického více než 63 procent voličů, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na tamní úřady. Již v neděli večer ústřední volební komise uvedla, že v samozvané Doněcké lidové republice se stal nejvyšším představitelem Alexandr Zacharčenko s nejméně 81 procenty hlasů.

Volby na východě Ukrajiny údajně vyhráli dosavadní lídři separatistů
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Evropská unie volby v proruských oblastech označila za překážku pro mírový proces, naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky voleb respektovat.

"Rusko respektuje vůli lidu jihovýchodní Ukrajiny. Zvolení představitelé získali mandát k řešení praktických úkolů s cílem obnovit normální život v oblastech," citovala dnes agentura Reuters z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Úřad zdůraznil potřebu zavést "fungující" dialog mezi ukrajinskými úřady a separatistickými regiony.

Volby v Doněcké a Luhanské republice jsou v rozporu s dohodami z Minsku

"Považuji dnešní prezidentské a parlamentní volby v Doněcké a Luhanské lidové republice za novou překážku na cestě k míru na Ukrajině," uvedla ve svém nedělním prohlášení nová šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. "Hlasování je nelegální a nelegitimní a Evropská unie ho neuzná," dodala s tím, že volby jsou v rozporu s dohodou z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko volby nazval "fraškou, která se odehrává pod hlavněmi tanků a samopalů". "Spoléhám na to, že Rusko takzvané volby neuzná, protože jsou jasným porušením minského protokolu z 5. září, který podepsal i zástupce Ruska," prohlásil Porošenko.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …